StoryEditor

SPOMLEK i PFHBiPM: nowe szanse dla hodowców

Nowe technologie i wymagania stawiane przed hodowcami i przetwórcami skłaniają do wprowadzania zmian i nawiązywania współpracy w sektorze produkcji mleka, dlatego SM SPOMLEK i PFHBiPM łączą siły.
13.07.2021., 11:07h
Przedstawiciele Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka nawiązali współpracę ze Spółdzielczą Mleczarnią SPOMLEK. Nie jest to pierwsza taka kooperacja, ale miejmy nadzieję, że i nie ostatnia. 
fot. PFHBiPM: Prezydent PFHBiPM Leszek Hądzlik, Prezes SM SPOMLEK Edward Bajko

SPOMLEK stawia kolejny krok w przyszłość

Jak podaje Federacja, SPOMLEK jest pierwszym przetwórcą, który włączył się w edukację i wsparcie dla producentów mleka i hodowców bydła w temacie selekcji genomowej. Spółdzielnia aktywnie działa na rzecz promocji wykorzystania tej technologii w zarządzaniu stadem, a także w przetwórstwie. Dzięki badaniu genomu matek dokładnie wiemy, jaki jest ich potencjał genetyczny w produkcji mleka – jakościowo i ilościowo. 

Kolejną gałęzią współpracy będzie kontynuacja badania kazeiny w mleku, które SPOMLEK prowadzi już od kilku lat, będąc pod tym względem pionierem na rynku mleczarskim. 

Ze względu na stawiane przed hodowcami i przetwórcami coraz wyższe wymagania, podmioty muszą łączyć się i współdziałać, żeby nadążyć za technologią, ekologią i zmianami w społeczeństwie. Kooperacja może skutecznie zwiększyć wartość rynkową polskiego mleczarstwa.

Jaki będzie zakres współpracy?

Ramy współpracy wyglądają naprawdę ciekawie i atrakcyjnie dla hodowców zrzeszonych w Spółdzielni. Współpracę podpisano na czas nieokreślony, dla następujących obszarów:

  • Rozwój genotypowania samic i wykorzystania informacji genomowej w pracy hodowlanej w stadzie bydła mlecznego;
  • Promocje dla hodowców: PFHBiPM dla hodowców znajdujących się pod oceną wartości użytkowej wykona usługę genotypowania w cenie 80 zł netto za sztukę, dla pozostałych członków Spółdzielni usługa będzie kosztowała 100 zł netto za sztukę. SPOMLEK dla swoich dostawców dopłaci 20 zł netto do genotypowanej sztuki zwierząt na podstawie wystawionej przez PFHBiPM faktury na wykonaną usługę;
  • Doradztwo i edukacja hodowców bydła mlecznego i producentów mleka, jako element poprawy kondycji gospodarstw mlecznych;
  • Możliwość doradztwa hodowlanego ukierunkowanego na cel hodowlany w stadzie, połączony z komputerowym doborem buhajów.
al na podst. PFHBiPM
fot. PFHBiPM: Prezydent PFHBiPM Leszek Hądzlik, Prezes SM SPOMLEK Edward Bajko
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. marzec 2024 17:21