StoryEditor

Wielkie spotkanie zootechników z całego świata

Dziś odbył się briefing prasowy podsumowujący 66 rekordowy zjazd EAAP (Europejskiej Federacji Zootechnicznej), który w tym roku w Warszawie zgromadził ponad 1100 osób z 62 krajów świata. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „Innowacje w produkcji zwierzęcej – od idei do praktyki”.
03.09.2015., 15:09h

W spotkaniu z przedstawicielami mediów udział wzięli – Prezydent Europejskiej Federacji Zootechnicznej (EAAP) – Philippe Chamineau, Sekretarz Generalny EAAP – Andrea Rosami, Przewodniczący polskiego Komitetu Organizacyjnego i jednocześnie prezes Polskiego Towarzystwa zootechnicznego – prof. Roman Niżnikowski oraz Przewodniczący polskiego Komitetu Naukowego – prof. Tomasz Szwaczkowski. Prezydent EAAP już dziś zaprosił na kolejne spotkania, które odbędą się – za rok w Belfaście (Irlandia), a za dwa lata w Talinie (Estonia).

Podczas 66 Zjazdu Europę reprezentowali naukowcy z 37 państw, ale nie zabrakło tez prelegentów z USA, Japonii, Kanady, Australii czy tak egzotycznych krajów jak Algieria, Urugwaj czy Tajlandia. Dla chętnych uczestników sympozjum zorganizowano 1 i 2-dniowe wycieczki pozwalające bliżej przyjrzeć się naszej rodzimej hodowli.

Wielokrotnie zarzuca się naukowcom oderwanie od praktyki. Coroczne zjazdy zootechników pokazują, że wcale tak nie musi być. W 2001 roku na podczas EAAP po raz pierwszy pojawił się temat selekcji genomowej; dziś narzędzie to jest coraz powszechniej stosowane w praktyce i jak przewidują naukowcy wkrótce zapewne wyprze zupełnie tradycyjną ocenę rodziców na podstawie potomstwa.

Od kilku lat EAAP coraz większy nacisk kładzie na popularyzację osiągnięć nauki. Stąd pomysł, by w tym roku po raz pierwszy zorganizować sesję nauka-praktyce. Celem jest przybliżenie praktykom (zootechnikom, hodowcom) osiągnięć współczesnej nauki. Innymi innowacjami wprowadzonymi na tegorocznym kongresie były warsztaty pisania prac naukowych adresowane do młodych naukowców orz przeznaczenie paru sesji naukowych wyłącznie dla młodych pracowników nauki.

Tematyka konferencji koncentrowała się na najbardziej palących problemach współczesnego świata i współczesnej hodowli. Naukowcy dyskutowali czy możliwa jest selekcja zwierząt tak, by pozostawić do dalszej reprodukcji osobników wytwarzających mniej metanu, jak zmniejszyć zużycie antybiotyków i w ten sposób ograniczyć antybiotykooporność, jak ograniczyć udział zbóż w żywieniu zwierząt i czy można zastąpić je produktami ubocznymi, nieprzydatnymi w żywieniu człowieka oraz jak zarządzać dużymi gospodarstwami, by produkcja zwierzęca była jak najbardziej efektywna. Szukanie rozwiązań przedstawionych problemów pomoże w przyszłości sprostać wezwaniu, by produkować więcej dobrej jakościowo żywności. FAO przewiduje, że popyt na produkty zwierzęce będzie stopniowo rósł. Duży potencjał mają Chiny, Brazylia, Afryka i Indie, gdzie rosną dochody i zmieniają się zwyczaje żywieniowe.      mwie

Mira Wieczorek
Autor Artykułu:Mira Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. luty 2024 01:39