StoryEditor

Wirtualny pastuch – jak to działa i czy opłaci się rolnikom?

Czy skończyła się era mozolnego rozstawiania plastikowych słupków i rozwijania taśmy, przy których nie jeden hodowca pastwiskowanego bydła dostaje szału? Jest na to szansa, bo trwają badania nad wirtualnym pastuchem. Co to za urządzenie i czy naprawdę działa?
13.07.2022., 15:07h

Naukowcy z Oklahoma State University przeprowadzili doświadczenia nad wirtualnym pastuchem już dłuższy czas.

Teraz etap pracy przechodzi w praktykę. Otóż badacze dostali grant od USDA-NRCS w wysokości 1,4 mln dolarów. Amerykańscy naukowcy obserwowali, czy możliwe jest zarządzanie wypasem w wirtualny sposób oraz w jaki sposób to wpływa na bioróżnorodność i same efekty wypasu. 

Jak wirtualny pastuch sprawdza się na pastwisku?

Krowy po raz kolejny zaskakują. Naukowcy z OSU spędzili ostatni rok na badaniu wzorców wypasu bydła, które było wyposażone w obrożę z GPS. Dzięki nim rolnicy mogą dokładnie sprawdzić gdzie pasą się krowy, ale również tym procesem zarządzać. Obroża emituje dwa dźwięki i bodziec elektryczny o niskim napięciu.

Początkowo w 2019 r na podstawie badań pilotażowych uzyskano wstępne wyniki, które pozwoliły ustalić, gdzie bydło na pastwisku najchętniej spędza czas. Obserwacja trwała 10 dni. Po tym czasie ustawiono urządzenia w taki sposób, aby trzymały zwierzęta z dala od tego miejsca. Udało się to w 99%. Badanie przeprowadzono w dwóch stacjach badawczych i na jednym z amerykańskich rancz.

Wirtualny pastu...

Pozostało 73% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 17:35