StoryEditor

XXVI Targi Mleczarskie Mleko – EXPO

Zakończył się kolejny już cykl targów mleczarskich, które przyciągają co roku miłośników wyrobów z polskiego mleka. Sytuacja na rynku mleka jest stabilna, jak podkreślał minister Krzysztof Jurgiel.
15.11.2017., 17:11h
W Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie tradycją stały się corocznie organizowane przez Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Targi MLEKO – EXPO. W sali wystawowej spotkali się producenci wyrobów mleczarskich, przedstawiciele spółdzielni mleczarskich oraz firmy z nimi współpracujące. Licznie przybyli goście, jak co roku mogli degustować nowości wśród wyrobów mleczarskich. Degustacji również dokonał Krzysztof Jurgiel. Waldemar Broś, prezentując kolejne polskie wyroby, oprowadzał ministra rolnictwa po stoiskach wystawowych krajowych mleczarni. 

Sytuacja na rynku mleka

Podczas konferencji podsumowano 2017 rok jako „dobry” dla produkcji mleka i wyrobów mleczarskich.
– Ostatni rok dla polskiego mleczarstwa był dobry, zarówno dla rolników, ale także mleczarni. Średnia cena w skupie w ubiegłym roku wynosiła 1,11 zł. Szacujemy, że w roku bieżącym może sięgać nawet 1,4 zł. Obserwujemy wzrost skupu mleka. Ten rok może zakończyć się na poziomie 11 200 mld l – wymieniał Waldemar Broś, prezes KZSM.

Co budzi niepokój?

Temat stale na topie – masło i jego ceny. 
–  Masło było po prostu zawsze sprzedawane w zbyt niskiej cenie. Należy wziąć pod uwagę, że cena masła jest w mleczarni niższa o 30-40% niż na półkach sklepowych. Za ceny odpowiadają przede wszystkim sklepy i to jaką marżę narzucają. Jednak cena masła mimo wszystko obniżyła się i powoli się stabilizuje – tłumaczył Broś. Prawdopodobnie zostanie uruchomiony skup interwencyjny mleka w proszku na przełomie marca-września 2018 r. Może okazać się to zapowiedzią gorszych czasów, jak podkreśla prezes KZSM. 
Ponadto zastanawia się poważnie nad skierowaniem sprawy cen masła do UOKiK-u. 
–  Zaznaczam, że nie będę miał żadnych skrupułów żeby oddać tę sprawę w ręce Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – groził prezes.

Co szykuje MRiRW dla producentów?

- Chcemy uruchomić 16 regionalnych programów. Niektóre działania i pakiety będą służyły właśnie rozwojowi mleczarstwa. Trwają prace KOWR-u i Giełdy Papierów Wartościowych nad utworzeniem platformy żywnościowej, która mogłaby pomóc w prowadzeniu przetargów dotyczących produktów rolno-spożywczych na całym świecie. Chciałbym zorganizować na początku roku spotkanie z różnymi środowiskami, które zajmują się produkcją, przetwórstwem i handlem mlekiem i produktami, aby szukać wspólnie rozwiązań. Jeśli nie załatwimy tym problemów, to chociaż wyjdziemy im naprzeciw – mówił Krzysztof Jurgiel.  
dkol
fot. Kolasińska
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 00:08