StoryEditor

Jakie wsparcie w ramach ekoschematu – „Dobrostan zwierząt” dla hodowców krów?

Od przyszłego roku hodowcy bydła mlecznego będą mogli otrzymać dodatkowe unijne dofinansowanie za udział w ekoschemacie „Dobrostan zwierząt”. Jakie są szczegółowe warunki otrzymania wsparcia w Planie Strategicznym WPR?
01.08.2022., 13:08h

W przesłanym do Komisji Europejskiej Planie Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027 bardzo mocny nacisk położono na ekoschemat "Dobrostan zwierząt".

Po co ekoschemat – dobrostan zwierząt?

"Celem interwencji jest zachęcenie rolników do promowania podwyższonych (ponad obowiązujące standardy) warunków dobrostanu zwierząt. Rolnikom udzielane będzie wsparcie za realizację zobowiązań w zakresie dobrostanu zwierząt, które wykraczają ponad odpowiednie obowiązkowe normy wynikające z powszechnie obowiązującego prawa oraz powszechnie stosowane praktyki. Wsparcie to ma na celu zrekompensowanie dodatkowych poniesionych kosztów i utraconych dochodów w wyniku wprowadzenia praktyk hodowlanych związanych z podwyższonym dobrostanem zwierząt" – czytamy w Planie Strategicznym WPR.

Jak podwyższyć dobrostan zwierząt?

Autorzy dokumentu przypominają, że istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na dobrostan zwierząt:

  • rodzaj obiektów, w których są utrzymywane;
  • strefy odpoczynku;
  • dostępna przestrzeń;
  • obsada zwierząt;
  • dostęp do wybiegu/pastwiska.

Poprzez wprowadzenie praktyk hodowlanych, które wykraczają poza odpowiednie obowiązk...

Pozostało 76% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 19:06