StoryEditor

Zapłacisz więcej za ocenę bydła

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka podnosi stawki za usługi hodowlane. To efekt obcięcia dotacji na postęp biologiczny. 
08.07.2019., 14:07h
O sprawie informowaliśmy w połowie maja kiedy to decyzją ministerstwa rolnictwa dotacja na postęp biologiczny spadła z 89 mln do 40 mln zł.

Resort rolnictwa tłumaczył wtedy, że decyzja jest konieczna, a polska hodowla rozwija się dobrze. Ale decyzja o obcięciu stawek odbije się w efekcie na rolnikach.  

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka poinformowała, że znaczne ograniczenia środków na postęp biologiczny w produkcji zwierzęcej, niesie za sobą poważne skutki zarówno dla hodowców jak i dla organizacji świadczących usługi na ich rzecz. „W zaistniałej sytuacji, zostaliśmy zmuszeni podnieść stawki za proponowane przez naszą firmę usługi i zdajemy sobie sprawę z ryzyka wynikającego ze wzrostu finansowania po stronie współpracujących z nami hodowców.”. 

Do tej pory, w przypadku ksiąg hodowlanych wsparcie państwa wynosiło 100% kosztów bezpośrednio związanych z ich prowadzeniem. Odpłatność za ocenę wartości użytkowej dotowana była w wysokości do 70% kosztów realizacji tego zadania. Teraz to się zmieni.

„Nie mieliśmy wpływu na powyżej wspomnianą decyzję dotyczącą ograniczenia dotacji i uważamy, że będąc dyspo...
Pozostało 29% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 17:03