StoryEditor

Zwalczanie BSE – kontynuacja programu

W przyszłym roku będzie kontynuacja programu zwalczania choroby szalonych krów. Podatnicy zapłacą za niego ponad 700 tys. zł. Niestety nie możemy liczyć na współfinansowanie Komisji Europejskiej, które z powodu ciągłego braku unijnego budżetu na lata 2021-2027 jest wstrzymane.
02.12.2020., 10:12h
Celem programu zwalczania gąbczastej encefalopatii bydła jest ochrona zdrowia publicznego przez monitorowanie i zwalczanie BSE. Jego wprowadzenie wśród przeżuwaczy jest także naszym obowiązkiem wynikającym z unijnych przepisów.
Ale od czasu epidemii BSE, która rozpoczęła się w Wielkiej Brytanii wiele się zmieniło. W dniu 25 maja 2017 r. Polska została uznana przez Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (OIE) za państwo o znikomym ryzyku wystąpienia gąbczastej encefalopatii bydła (BSE).

Dzięki efektywnemu zwalczaniu BSE w całej Unii Europejskiej i Polsce począwszy od 1 stycznia 2018 r. zwierzęta poddawane normalnemu ubojowi nie są badane w kierunku BSE. Obowiązkiem badania w kierunku BSE objęte pozostają nadal zwierzęta należące do grupy ryzyka oraz zwierzęta będące w każdym wieku w przypadku, gdy ich zachowanie nasuwa podejrzenie wystąpienia BSE.

Zgodnie z założeniami przedmiotowego projektu rozporządzenia kontrola BSE w Polsce od 1 stycznia 2021 r. będzie polegać na:

  •  prowadzeniu aktywnego nadzoru, przez który rozumie się badanie bydła zaliczanego do grup ryzyka (np. zwierzęta padłe, poddane ubojowi z konieczności, wykazujące nietypowe...
Pozostało 62% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 18:23