StoryEditor

690 mln świń rzeźnych rocznie – taki potencjał produkcyjny ma Państwo Środka

Chiny nadal zwiększają swoje stado loch po wybuchu afrykańskiego pomoru świń w 2018 roku. Poziom prosiąt odchowanych w 2017 roku został już prawie osiągnięty. Od początku roku znacznie wzrosła liczba dużych ferm trzody chlewnej, a wraz z nią ubojni w dużych ubojniach w kraju - podaje AgE.
26.05.2021., 20:05h

Populacja loch w Chinach ponownie wzrosła. Według Ministerstwa Rolnictwa w Pekinie liczba macior w kwietniu wzrosła o 1,1% w porównaniu z poprzednim miesiącem. W porównaniu z rokiem poprzednim stado loch jest o 23% większe. Ministerstwo nie dostarczyło jednak żadnych bardziej szczegółowych informacji. Biorąc pod uwagę liczbę macior podaną na koniec marca, liczba ta powinna wzrosnąć o około 475 000 do 43,65 mln sztuk macior.


Ekspert oczekuje dalszej poprawy

Według eksperta ds. hodowli zwierząt w ministerstwie, Xin Guochanga, przy średniej 16 prosiąt hodowanych na jedną maciorę i przy obecnej populacji loch, można wyprodukować dobre 690 mln świń rzeźnych rocznie – nieco poniżej poziomu z 2017 r., czyli z roku przed wybuchem ASF. Ekspert zwrócił uwagę, że można spodziewać się dalszego ożywienia i wzrostu wydajności.


Więcej dużych ferm

Według Xin, od początku roku liczba dużych ferm trzody chlewnej w Chinach wzrosła z 161 000 do 180 000 przedsiębiorstw. W ubiegłym roku urodziło się tam 58,8% więcej prosiąt niż w roku poprzednim. Wynika to również z faktu, że nieproduktywne lochy są stopniowo usuwane ze stada i zastępowane przez bardziej produktywne zwierzęta. W dużych rzeźniach w kraju liczba świń poddanych ubojowi w kwietniu wyniosła 18 mln sztuk, o 41% więcej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Według szacunków ministerstwa, łączny wskaźnik ubojów od maja do lipca będzie prawdopodobnie o około 50% większy niż w tym samym okresie ubiegłego roku.


Ceny świń pozostają na niskim poziomie

Według Xin, wzrost produkcji jest również konieczny, ponieważ konsumpcja wieprzowiny rośnie wraz ze spadkiem cen. Zdaniem eksperta, wraz ze spadkiem cen spadła również opłacalność tuczu świń, zwłaszcza że koszty produkcji wzrosły z powodu środków bezpieczeństwa biologicznego i droższej paszy. Przed wybuchem ASF płacono około 12,5 CNY (1,60 euro) za kilogram żywej wagi. Dziś jest to średnio około 17 CNY / kg (2,17 euro). Średnia krajowa cena świń rzeźnych wynosi obecnie około 18,63 CNY / kg (2,38 euro). To o około jedną trzecią mniej niż dokładnie rok temu.

Źródło: www.schweine.net

Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 13:27