StoryEditor

Nie poddajemy się!

O aktualnej sytuacji na rynku tuczników, stawkach i nastrojach producentów rozmawiamy z Grzegorzem Turulskim, prezesem Grupy Producentów Rolnych Lub-Tucz w Lubawie.
26.05.2021., 12:05h
Po dłuższej stagnacji ceny tuczników rosną. Czy stawki zadowalają producentów świń?
Grzegorz Turulski: Rynek zareagował nerwowo na dużą podwyżkę w Niemczech w połowie maja. Zakłady podniosły ceny poważnie, nawet o 60–70 gr/kg wbc.

Skąd taka reakcja?
G.T.: Nie ma trzody na rynku. Na naszym terenie, od Żuromina do Nowego Miasta, ze względu na ptasią grypę wybito cały drób. Do dziś kurniki stoją puste. Dlatego lokalny rynek mięsny nerwowo reaguje na wzrosty cen. Mamy nadzieję, że lukę po mięsie drobiowym, chociaż w części wypełni wieprzowina.

Wszystko wskazuje na to, że produkcja tuczników będzie opłacalna.
G.T.: Wszystko zależy od kosztów produkcji. Od miesięcy obserwujemy olbrzymi wzrost cen środków do produkcji. Z ostatnich wyliczeń w naszej grupie wynika, że cena żywca musi być na poziomie 5,60 zł/kg, aby pokrywać ponoszone koszty.

To są aktualne stawki?
G.T.: Tak. 7,20 zł/kg wbc i 5,60–5,70 zł/kg żywca pozwala wyjść nam na zero. Wynika to z cen zbóż, białka i coraz droższych dodatków paszowych. W tej chwili musimy przyjmować 1200–1300 zł/kg paszy. Ale to się szybko zmienia. Trzy miesiące temu olej kosztował około 4 zł/l, dziś trzeb...
Pozostało 66% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. maj 2024 12:59