StoryEditor

Eksport wieprzowiny z USA do Chin wzrósł o 55%

Pomimo pandemii i sporów handlowych z Chinami, Stany Zjednoczone sprzedały w 2020 roku więcej wieprzowiny na rynku światowym niż dotychczas przypuszczano. To nowy rekord!
23.02.2021., 19:02h
Pomimo pandemii koronawirusa i sporów handlowych z Chinami, amerykańscy eksporterzy wieprzowiny osiągnęli w zeszłym roku rekordową sprzedaż. Według amerykańskiej organizacji eksportu mięsa (USMEF), wolumen eksportu obejmujący towary przetworzone wyniósł 2,98 mln ton. To o 11,4% więcej niż w 2019 roku.

Przychody z eksportu wzrosły o podobną kwotę, tj. o 11% osiągając rekordową sumę 6,35 mld euro. Po raz pierwszy przychody z międzynarodowej sprzedaży wieprzowiny przewyższyły wpływy z eksportu wołowiny.

Według USMEF, dobre 29% produkcji wieprzowiny w USA zostało wyeksportowane w 2020 roku. Dostawy do Chin, w tym do Hongkongu, które wzrosły o 55,6% do 1,04 mln ton, miały istotny udział w ożywieniu eksportowym. Spowodowało to wzrost dochodów amerykańskich dostawców o 1,95 miliarda euro, prawie o dwie trzecie więcej niż w poprzednim roku.

Oprócz dużych potrzeb importowych Chin w wyniku afrykańskiego pomoru świń (ASF), umowa fazy 1 z Waszyngtonem w celu rozstrzygnięcia sporu handlowego i obniżenia ceł karnych sprzyjała eksportowi do Państwa Środka. Niemniej, cła importowe dla wieprzowiny nadal będą wynosić od 33% do 45%. Organizacja USMEF zakłada, że mniej wieprzowiny będzie można sprzedać do Chin w 2021 roku ze względu na rosnącą produkcję krajową. Nie zmienia to jednak faktu, że import w te strony będzie nadal na wysokim poziomie.

Źródło: AgE
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. czerwiec 2024 11:50