StoryEditor

Grozi nam embargo Stanów Zjednoczonych na polską wieprzowinę

Zdaniem samorządu lekarsko–weterynaryjnego to efekt niedofinansowania Inspekcji Weterynaryjnej, której mimo obietnic rząd wciąż nie przekazał 40 mln zł na podwyżki. Wartość sprzedaży mięsa wieprzowego to obecnie 621 mln zł.
26.04.2019., 17:04h
Sprawa dodatkowych wymagań, jakie postawili amerykańscy importerzy ciągnie się od 2017 r. Polski rząd został wtedy poproszony o zatrudnienie dodatkowych 50 lekarzy weterynarii, którzy zajmowali by się certyfikowaniem eksportu do Stanów Zjednoczonych Ameryki. Ponieważ do tej pory rząd nie wywiązał się z tego zadania Amerykanie postawili ultimatum. – Do 8 maja ministerstwo rolnictwa ma powiedzieć co zamierza zrobić, aby wywiązać się z amerykańskich wymagań. Jeżeli tego nie spełni w połowie lipca USA wprowadzają embargo na polską wieprzowinę – mówił Jacek Sośnicki prezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Lekarzy Wolnej Praktyki „Medicus Veterinarius”.

Sprawa jest tym bardziej bulwersująca, że wartość eksportu do USA to obecnie 631 mln zł, a zatrudnienie dodatkowych 50 lekarzy weterynarii to koszt zaledwie 4 mln zł.

Problem polega na tym, że niskie pensje w Inspekcji Weterynaryjnej powodują, że lekarze masowo odchodzą z pracy. Szacuje się, że przez 5 ostatnich lat odeszło ok. 500 lekarzy weterynarii, a ich liczba po raz pierwszy spadła poniżej 2 tys. osób. O kryzysie kadrowo-finansowym mówią zresztą nie tylko Amerykanie, ale także unijni au...
Pozostało 65% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 16:19