
Sprawa dodatkowych wymagań, jakie postawili amerykańscy importerzy ciągnie się od 2017 r. Polski rząd został wtedy poproszony o zatrudnienie dodatkowych 50 lekarzy weterynarii, którzy zajmowali by się certyfikowaniem eksportu do Stanów Zjednoczonych Ameryki. Ponieważ do tej pory rząd nie wywiązał się z tego zadania Amerykanie postawili ultimatum. – Do 8 maja ministerstwo rolnictwa ma powiedzieć co zamierza zrobić, aby wywiązać się z amerykańskich wymagań. Jeżeli tego nie spełni w połowie lipca USA wprowadzają embargo na polską wieprzowinę – mówił Jacek Sośnicki prezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Lekarzy Wolnej Praktyki „Medicus Veterinarius”.
Sprawa jest tym bardziej bulwersująca, że wartość eksportu do USA to obecnie 631 mln zł, a zatrudnienie dodatkowych 50 lekarzy weterynarii to koszt zaledwie 4 mln zł.
Problem polega na tym, że niskie pensje w Inspekcji Weterynaryjnej powodują, że lekarze masowo odchodzą z pracy. Szacuje się, że przez 5 ostatnich lat odeszło ok. 500 lekarzy weterynarii, a ich liczba po raz pierwszy spadła poniżej 2 tys. osób. O kryzysie kadrowo-finansowym mówią zresztą nie tylko Amerykanie, ale także unijni au...