StoryEditor

Ustawa odorowa problemem producentów świń

– Nie każdy zdaje sobie sprawę, że ten projekt obejmuje i dotyka wszystkich producentów świń, niezależnie od skali produkcji – mówi o projekcie ustawy o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej Aleksander Dargiewicz z KZP-PTCh.
19.04.2019., 14:04h

Mamy wiele uwag do projektu. Ustawodawca w uzasadnieniu powołuje się na badanie opinii społecznej, a nie na badania naukowe. Przy konstruowaniu prawa powinno się brać pod uwagę czynniki obiektywne, a nie subiektywne. Ustawa niewątpliwie będzie ograniczała rozwój produkcji świń w Polsce. Rząd nie bierze pod uwagę, że od 2005 r. zredukowaliśmy o ponad 40% pogłowie świń. Kosztem produkcji zwierzęcej coraz więcej terenów wiejskich jest przeznaczanych na rekreację. To będzie bardzo wybiórczo działająca ustawa, ograniczająca się wyłącznie do produkcji zwierzęcej. Nie biorąca pod uwagę innych branż, których funkcjonowanie wiąże się z uciążliwością zapachową, takich jak przemysł ciężki, czy papierniczy i nie gwarantująca usunięcia odorów. To co czytamy w projekcie jedynie przesuwa problem w inne miejsce. Uważam, że powinno się iść w kierunku ograniczenia emisji.

Ta ustawa będzie działa wstecz. Ci inwestorzy, którzy rozpoczęli swoje postępowania w obowiązujących przepisach będą musieli się dostosować do nowej ustawy, jeżeli ona wejdzie w życie 1 lipca 2019 r. Rolnicy wydali pieniądze na sporządzenia opracowań, raportów pod konkretne ...

Pozostało 67% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. czerwiec 2024 17:32