StoryEditor

Grupy RAZEM otwierają mieszalnię pasz

Mieszalnia pasz, magazyn i suszarnia to największa inwestycja rolników zrzeszonych w grupach RAZEM z wielkopolskiego Czempinia.
07.12.2014., 10:12h

Dla ponad 100 członków trzech producenckich grup trzodowych i bydlęcych skupionych pod wspólnym szyldem RAZEM tegoroczne mikołajki przyniosły olbrzymi prezent: otwarcie nowego kompleksu budynków produkcyjno-biurowych. Wspólna inwestycja obejmuje profesjonalną mieszalnię pasz o wydajności 5 t/godz., magazyny o ładowności 500 t oraz suszarnię do kukurydzy i zbóż.

- W naszej mieszalni będziemy przygotowywać mieszanki uzupełniające i pełnoporcjowe zarówno dla członków naszych grup, jak i klientów zewnętrznych – zapowiedział Marek Marciniak, szef grupy RAZEM. – Już teraz mamy w ofercie 18 produktów sprawdzonych w gospodarstwach członków naszych grup – dodaje Robert Paździor odpowiedzialny za handel paszami w grupach. 

Mieszalnia wyposażona jest w laboratorium do badania zbóż, komponentów oraz możliwością określania podstawowych parametrów jakościowych. Daje ona możliwość skomponowania mieszanek z powierzonego zboża pod konkretne zamówienie. – Jesteśmy w stanie zaspokoić 100% zapotrzebowania na pasze wśród naszych członków. Już teraz 80% z nich deklaruje współpracę z naszą mieszalnią – mówi Paździor.

Nowoczesny kompleks należący do rolników powstał dzięki pieniądzom z dopłat do obrotu dla grup, wsparciu dla mikroprzedsiębiorstw i dotacji w ramach różnicowania działalności rolniczej. Nie obyło się też bez kredytu. Członkowie RAZEM są jednak przekonani, że inwestycja zacznie szybko zarabiać. Ich zdaniem własna wytwórnia pozwoli uniezależnić się od zewnętrznych producentów pasz, zmniejszyć koszty produkcji zwierząt, a może w przyszłości nawet przynieść dodatkowe pieniądze. W obecnej, dramatycznej sytuacji na rynku wieprzowiny jest to dla nich bardzo ważne. Przyznają też, że członkostwo w grupie pozwala im sprzedawać świnie drożej niż na wolnym rynku, szczególnie w czasach kryzysu. Za ostatnio sprzedane tuczniki dostali po 4,4 zł/kg żywca.

Grupa RAZEM działa już od prawie 15 lat. W 2000 roku zarejestrowano „Czempińskie Stowarzyszenie Producentów Żywca”, a cztery lata później sąd rejestruje Zrzeszenie Producentów Trzody Chlewnej „RAZEM”. W maju 2004 r. rolnicy zaczynają wspólne zakupy środków do produkcji oraz zorganizowaną sprzedaż tuczników. Dziś poza świniami odstawia również bydło mięsne.  pj

 

Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 05:27