StoryEditor

Ile możemy zaoszczędzić na żywieniu tuczników stosując pasze w formie płynnej?

Temat żywienia świń na mokro wraca do nas wtedy, gdy ceny pasz są bardzo wysokie. Ile możemy zaoszczędzić stosując pasze w formie płynnej? Zapytaliśmy o to Józefa Homanowskiego z firmy Pellon podczas III Forum Rolników i Agrobiznesu: Świnie!
03.07.2021., 14:07h
– Żywienie płynne to przede wszystkim mniejsze zużycie paszy, ale też pasza płynna jest chętniej pobierana przez tuczniki, zwłaszcza teraz, gdy temperatury w kraju są powyżej 30 stopni – mówi Józef Homanowski z firmy Pellon.

Ceny zbóż wywindowały ostro w górę, a co za tym idzie pasze są bardzo drogie. Jaki jest obecnie stosunek kosztów żywienia tucznika na mokro do kosztów żywienia tucznika na sucho?
– Stosując żywienie na mokro możemy w tej chwili zaoszczędzić ok. 100 zł na tuczniku dlatego, że koszty żywienia paszą suchą są horrendalne. Jeżeli zboże kosztuje w granicach 800-900 zł/t to pasza nie może być tania, a z kolei ceny ubocznych zamienników zboża stoją w miejscu. Ta różnica jest obecnie bardzo wyraźna - dodaje.

Dożywianie świń kiszonym ziarnem kukurydzy - jakie dawki można stosować w żywieniu na mokro? Koniecznie obejrzyj wywiad!
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. lipiec 2024 04:15