StoryEditor

Debata: ASF zmienia rynek świń w Polsce (video)

Co dzieje się aktualnie na rynku świń? Jak sytuację w branży postrzegają rolnicy? A jaki pogląd mają przedstawiciele zakładów mięsnych? O tym rozmawialiśmy podczas III Forum Rolników i Agrobiznesu: Świnie.
02.07.2021., 15:07h
W bardzo żywej dyskusji organizowanej przez redakcję miesięcznika top agrar Polska  udział wzięli: Mirosław Zachariasz – producent świń z woj. warmińsko-mazurskiego, właściciel stada 800 loch; Grzegorz Turulski – prezes GPR Lub-Tucz; dr Piotr Kowalski – dyrektor generalny ds. skupu trzody chlewnej Animex Foods; Grzegorz Brodziak – prezes Good Valley; vi-ce prezes Związku Pol-Pig; Albert Hortmann-Scholten – przewodniczący niemieckiej giełdy VEZG. Debatę poprowadził Karol Bujoczek – redaktor naczelny top agrar Polska.

Jak dziś wygląda rynek świń w Polsce? Co musi się zmieni?
- Sytuacja jest bardzo trudna i nieprzewidywalna, co związane jest i z sytuacją finansową, czyli drogimi paszami oraz tanim żywcem, jak również z organizacją sprzedaży w strefach ASF. Są bardzo duże blokady, a transporty są źle zorganizowane. Na sprzedaż tuczników przerośniętych z powodu niemożności sprzedaży związanej z obszarem ASF czas oczekiwania wynosi 4-5 tygodni – mówił Mirosław Zachariasz.

Jego doświadczenia podziela szef Grupy Producentów Rolnych Lub-Tucz.
- Nasza grupa jest w byłej czerwonej strefie, gdzie wiele zakładów zrezygnowało z odbioru trzody. Jeszcze 10 lat temu Lub-Tucz zrzeszał 96 rolników, dziś pozostało 47 i przewiduję, że w tym roku zrezygnuje z produkcji kolejnych 15—20. Wraz z redukcją mniejszych gospodarstw rynek przejmują integratorzy, jak Agri-Plus. Rolnicy nie mają wyjścia. Ci, którzy nie mają kredytów pozostawiają budynki puste, ale ci, którzy mają zobowiązania wchodzą w tucz kontraktowy. Ta tendencja idzie wraz z ASF od wschodu kraju – relacjonował sytuację w regionie Turulski. – W grupie staramy się współpracować z mniejszymi, lokalnymi gospodarstwami, gdzie wahania cen są mniejsze. Te jednak mają duży problem z organizowaniem transportów – dodaje.

Zdaniem dr Piotra Kowalskiego z Animex Foods, na wschodzie kraju bardzo dużo ubojni odbiera tuczniki ze stref II i III. - My w tej chwili mamy dwa zakłady włączone do uboju z tych stref. Zakład w Ełku w praktyce nie ubija innych tuczników. Teraz włączyliśmy Starachowice – wskazywał.

W  ocenie dyrektora ds. skupu trzody chlewnej, różnica w cenach między tucznikami ze stref ASF a w pozostałych częściach krajów bardzo zmieniała się w czasie i była wyższa, gdy w strefach pomorowych znajdowały się niewielkie obszary naszego kraju.

– 3-4 lata temu różnica między żywcem ze strefy III (niebieskiej) a strefy zerowej (białej) dochodziła do złotówki. Teraz w strefie III ta różnica jest nie większa niż 30 gr., w strefie II wynosi do 10 gr. Coraz więcej odbiorców akceptuje ten surowiec, coraz łatwiej się nim zarządza  – twierdził dr Kowalski.

Sytuację cenową na rynku świń mogłoby uspokoić działanie organizacji na kształt niemieckiej giełdy VEZG. Jak mówił Grzegorz Brodziak, powinniśmy wymagać regulacji, które gwarantowałyby rzetelne rozliczenie tuczników, które mają taką samą jakość i ten sam status zdrowotny.

- Z naszych dyskusji m.in. w ramach PolPig i Forum ds. Zwalczania ASF apelujemy, by na poziomie powiatowych inspektoratów weterynarii wypracowano jednakowy standard dla akceptacji transferów świń ze strefy do strefy, co poprawiłoby możliwości sprzedażowe. Często lekarz ze strefy II wyraża zgodę na wywóz świń ze swojego terenu, jednak inspektor z miejsca docelowego nie chce przyjąć tych zwierząt na swój teren – wskazywał na narastający problem Brodziak.

Całą dyskusję  na temat sytuacji rynkowej już niebawem będzie można obejrzeć na naszej stronie www. Szeroką relację i najważniejsze wnioski przedstawimy już w sierpniowym wybadaniu miesięcznika top agrar Polska. Materiału szukaj w dziale top świnie.
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. maj 2024 12:54