StoryEditor

Polski sektor mięsny wart jest 100 mld zł. Zagrożą mu roślinne alternatywy?

Warty ponad 100 mld zł sektor mięsny walczy o utrzymanie pozycji rynkowej. Branża mięsna odpowiada za 30% przychodów przemysłu spożywczego, ale powoli rośnie także rynek alternatyw roślinnych. Czy spożycie mięsa spadnie?
18.04.2023., 10:04h

Kongres Mięsny i Roślinnych Alternatyw

Sektor przetwórstwa mięsnego to bardzo ważna część polskiej gospodarki. Polska jest olbrzymim producentem mięsa. Jesteśmy pierwszym producentem drobiu, czwartym producentem wieprzowiny i szóstym producentem wołowiny.

– Wartość całego sektora mięsnego to ponad 100 mld zł. Co więcej, branża mięsna odpowiada za 30% przychodów przemysłu spożywczego oraz za około 1/4 nakładów inwestycyjnych branży spożywczej. Dodatkowo produkty mięsne są największą pozycją w eksporcie produktów rolno-spożywczych. Warto też podkreślić, że produkty mięsne odpowiadają za aż 38% nadwyżki generowanej w handlu artykułami rolno-spożywczymi – mówiła podczas Kongresu Mięsnego i Roślinnych Alternatyw, organizowanego w Warszawie przez Wiadomości Handlowe dr Magdalena Kowalewska z BNP Paribas Food & Agro.

dr Magdalena Kowalewska, BNP Paribas Food & Agro
dr Magdalena Kowalewska, BNP Paribas Food & Agro

Cała branża spożywcza, w tym sektor mięsny, przez ostatnie miesiące przeżywa wiele perturbacji. To okres tzw. czarnych łabędzi.

– Tych łabędzi nadfrunęło sporo. Odczuwaliśmy skutki COVID-19, dodatkowo mieliśmy do czynienia z atakiem Rosji na Ukrainę, do tego doszł...

Pozostało 93% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. grudzień 2023 13:42