StoryEditor

Co już zrobił zespół ds. odbudowy pogłowia trzody chlewnej? Niewiele

Na przełomie maja i czerwca ma być gotowy kompleksowy program odbudowy pogłowia trzody chlewnej, zapowiada ministerstwo rolnictwa. Tymczasem ostatnie dane pokazują, że w kraju zostało już tylko 56 tys. gospodarstw utrzymujących świnie.
14.04.2023., 13:04h

Zespół d.s. opracowania strategii rozwoju sektora wieprzowiny i przetwórstwa mięsnego

Podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa wiceminister Lech Kołakowski zreferował stan prac zespołu, który miał opracować program odbudowy pogłowia trzody chlewnej. 

– Utrzymująca się trudna sytuacja oraz występujące problemy na rynku wieprzowiny wymagają podjęcia działań i wypracowania odpowiednich rozwiązań w celu nie tylko odbudowy krajowego pogłowia świń, ale także rozwoju tego sektora produkcji w Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tym minister rolnictwa powołał Zespół do spraw opracowania strategii rozwoju sektora wieprzowiny i przetwórstwa mięsnego – powiedział wiceminister Lech Kołakowski. 

Jakie są efekty prac zespołu?

Dotychczas odbyły się trzy posiedzenia tego zespołu: 4 sierpnia, 18 listopada 2022 r. oraz 23 marca 2023 r. Podczas obrad wskazano i zebrano najistotniejsze problemy, które utrudniają produkcję w tym sektorze oraz odbudowę pogłowia i rozwoju gospodarstw utrzymujących świnie. Jako istotne wskazano kwestie dotyczące budowy i rozbudowy chlewni. Będą one przekazane do Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii, z prośbą o przegląd przepisów dotyczących tych zagadnień pod względem możliwych do wprowadzenia zmian, których celem będzie uproszczenia procesów inwestycyjnych niezbędnych do rozwoju gospodarstw utrzymujących świnie w szczególności zajmujących się produkcją prosiąt.

– Ponownie zostaną też poddane pod ocenę propozycje możliwego wsparcia finansowego inwestycji oraz rozważone dalsze kierunki wsparcia – podkreślił L. Kołakowski, który następnie przedstawił szereg programów wsparcia dla hodowców zrealizowanych w ostatnich latach.  

Krytyka ze strony hodowców świń i nie tylko

Wystąpienie ministra skrytykowała opozycja. 

– Jak się czyta ten materiał to wzbudza to uśmiech. Wydaje się, że człowiek spadł z kosmosu, bo czytamy, że trzeba pilnych działań w trudnej sytuacji. Trudna sytuacja jest od momenty kiedy pojawiła się ASF – powiedziała Dorota Niedziela posłanka Koalicji Obywatelskiej, która zwróciła uwagę, że zespół zebrał się jedynie na trzech posiedzeniach. Posłanka zwróciła także uwagę, że rząd wydał setki milionów złotych na pomoc dla sektora trzody chlewnej, ale nie wiadomo ile gospodarstw wróciło do produkcji.

Wystąpieniu wiceministra Kołakowskiego przysłuchiwali się także obecni na sali hodowcy trzody chlewnej.

– Przyjechaliśmy tu kolejny raz i powiem szczerze, że słuchamy tego i nie możemy się nadziwić. Po co tu przyjeżdżamy? Komisja, która ma zajmować się odbudową pogłowia świń raczej myśli, żeby utrzymać to co jest, czyli dalej likwidację trzody chlewnej. Gdzie jest ta odbudowa? Który rok to już robimy – pytał Bogusław Prałat z Polskiego Związku Niezależnych Producentów Świń, który zwrócił uwagę na problemy ze znoszeniem stref oraz odszkodowaniami dla hodowców.  

– Po każdym spotkaniu słyszymy w ministerstwie: proszę przesłać postulaty. My je przesyłamy i nie mamy konkretnych odpowiedzi – kontynuował Damian Kacprzak z Polskiego Związku Niezależnych Producentów Świń, który powiedział, że nie zamierza dalej rozwijać produkcji i modli się , żeby pospłacać kredyty

– Przy tej huśtawce cenowej trzeba by niespełna rozumu, żeby mówić o odbudowie – dodał  Damian Kacprzak.

Odpowiedź rządu: program odbudowy produkcji już niedługo

– Odbyły się trzy plenarne posiedzenia, ale to nie znaczy, że to były trzy dni pracy. Departament cały czas permanentnie zajmu się tą kwestią. Jestem przeciwnikiem bardzo szybkiego zakończenia prac zespołu, bo chciałbym, żeby powstał program komplementarny. Planujemy z dwoma resortami jeszcze spotkania w przyszłym tygodniu. Być może jeszcze w kwietniu wielkie plenarne posiedzenie zespołu. Miesiąc maj będzie czasem przygotowania tego projektu i na przełomie maja i czerwca ogłosimy program – mówił w Sejmie wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski. 

Wiceminister Kołakowski zwrócił uwagę, że 90% krajowych ubojni pozostaje w rękach obcego kapitału. Dodał, że większość przepisów dotyczących zwalczania ASF  są to przepisy unijne, które Polska musi przestrzegać. Szansą na rozwój sektora jest także rozwój eksportu, dlatego rząd podejmuje wysiłki w celu otwierania nowych rynków zbytu oraz działania promocyjne. 

wk
fot. Kurek

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. kwiecień 2024 23:16