StoryEditor

Producenci są zdesperowani. Zakłady nie odbierają od nich świń, skąd więc biorą surowiec?

Sytuacja producentów trzody chlewnej w naszym kraju jest coraz gorsza. Ceny są dramatycznie niskie, do tego zakłady nie odbierają od rolników świń. Skąd więc biorą surowiec? I czy jest szansa na szybką pomoc rządu dla branży? Zapytaliśmy o to Aleksandra Dargiewicza, prezesa KZP-PTCh POLPIG.  
26.08.2021., 10:08h
Stawki za żywiec spadły w połowie sierpnia w Niemczech, Danii, Holandii i Hiszpanii. Tymczasem nasi odbiorcy nie zredukowali aż tak poziomów cen. Z czego wynika to zawirowanie?
Aleksander Dargiewicz: U nas jest nieco inaczej niż w pozostałych krajach unijnych, bo mamy poważne problemy z odstawami tuczników ze stref czerwonych, tych z największymi obostrzeniami, wynikającymi z pojawienia się ASF. Mało kto jest zainteresowany przetwarzaniem tych świń, w związku z tym ich skup jest niewielki. Rolnicy, którzy znaleźli się w tych strefach, mają ogromny problem, żeby je sprzedać. Coraz rzadziej pytają nawet o ceny. Chcą, żeby ktoś te świnie od nich zabrał. To jest dramat! Wiadomo, że bardzo dużo do tej produkcji dołożą.

Czym zakłady mięsne tłumaczą to, że nie odbierają świń od swoich wieloletnich przecież dostawców?
A.D.: Zakłady kupowałyby świnie ze strefy czerwonej w większej ilości, gdyby miały zbyt na produkty z tego mięsa. Mamy informacje, że sieci handlowe, detaliści nie są zainteresowani sprzedażą produktów pochodzących z tych terenów. Branża wystosowała apel do ministra rolnictwa, żeby coś z tym zrobić. Jest niedopuszczalne, żeby zakłady...
Pozostało 68% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. maj 2024 23:04