StoryEditor

Protest rolników w Piotrkowie. We wtorek kolejne rozmowy z ministrem

Około 150 rolników z gmin Moszczenica, Grabica oraz Wolbórz (pow. piotrkowski) protestowało dziś w Piotrkowie Trybunalskim. Domagali się przyznania pomocy covidowej z ARiMR. Zapowiadają, że jeśli kolejna tura rozmów z ministrem rolnictwa, zaplanowana na 15 września, zakończy się fiaskiem, przyjadą na Warszawę.  
09.09.2020., 17:09h
"Ardanowski kłamca", "Dzik wykańcza polską wieś!" – takie hasła na transparentach mieli dziś producenci trzody chlewnej w cyklu otwartym z powiatu piotrkowskiego, którzy zorganizowali protest na terenie ODR w Piotrkowie Trybunalskim. Czują się pominięci w tzw. pomocy covidowej z ARiMR. Mimo iż ponieśli duże straty w związku z pandemią koronawirusa, nie otrzymają wsparcia. 

- Sytuacja związana z koronawirusem jest trudna. My, jako producenci trzody w cyklu otwartym zostaliśmy pominięci. Kiedy zaczynał się kryzys z pandemią, najważniejsze osoby w państwie obiecywały nam, że nikt nie zostanie bez pomocy. Minęło pół roku i okazuje się, że zostaliśmy bez pomocy. Dlatego domagamy się zmiany podejścia do rolników - mówił prowadzący protest Janusz Terka, rolnik i przewodniczący samorządu rolniczego w powiecie piotrkowskim.


Zaznaczył, że protest nie jest skierowany przeciwko komukolwiek. Ma zwrócić uwagę na trudną sytuację hodowców trzody chlewnej.

- My od miesięcy zwracaliśmy uwagę na trudności w branży. Nasze pisma wylądowały w najwyższych urzędach w kraju, u premiera i u ministra. Ten protest to akt desperacji, bo dziś rozpoczyna się nabór wniosków, a my jesteśmy tą grupą rolników, która nie może składać dokumentów. Dlatego zamiast w ARiMR jesteśmy tu, by zasygnalizować problem – mówił Terka.

Rozmowy drugiej szansy


Producenci trzody mają jednak nadzieję, że minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski uruchomi wsparcie dla nich.


- Minister obiecał nam w miniony poniedziałek, że sprawa pomocy wróci do dyskusji. Ale konkretnych deklaracji nie złożył. Przecież wsparcie ma być dla poszkodowanych, a my jak najbardziej jesteśmy poszkodowani – powiedział Terka. 

Kolejne rozmowy z ministrem rolnictwa odbędą się we wtorek 15 września. 

- Jeśli to spotkanie znów skończy się fiaskiem, nie złożymy broni. Będziemy dalej walczyć o pomoc, która się nam należy. Jeśli zajdzie taka potrzeba, pojedziemy na Warszawę. Być może zaproponujemy rolnikom, by wstrzymali się z zakupem prosiąt. Zobaczymy, czy minister Ardanowski będzie zadowolony, jeśli polskie chlewnie będą puste. Nie rozumiemy, czemu jednym rolnikom obiecał pomoc, a nas – hodowców w cyklu otwartym – chce de facto zlikwidować – mówi w rozmowie z nami Czesław Nieśmiałek, rolnik z gminy Grabica, członek izb rolniczych. 
Kolejny problem, na który zwracali uwagę protestujący rolnicy to duży napływ importowanej wieprzowiny do Polski i rozprzestrzeniający się wirus ASF. 

Protest trwał 3 godziny i zakończył się przejazdem 80 traktorów przez Piotrków.

ksz, fot. Facebook/Solidarność-Rolników-Piotrków
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. luty 2024 08:51