StoryEditor

Rolniczy protest pod zakładem w Rawie Mazowieckiej

Kolejna odsłona protestów producentów trzody chlewnej w Polsce. Od godz. 9:00 rano grupa ok. 100 osób protestuje pod zakładami mięsnymi Food Service.
13.12.2018., 10:12h
Producenci trzody chlewnej zgromadzili się pod ubojnią i protestują przeciwko sprowadzaniu według nich gorszej jakości trzody z zagranicy m.in. z Danii i Litwy. Oskarżają rząd o brak kontroli mięsa sprowadzonego z czerwonych stref ASF.

Na proteście miało pojawić się około 100-200 osób, ale organizator protestu Janusz Terke powiedział nam, że liczba uczestników w chwili rozpoczęcia protestu wynosiła ok 300. Rolnicy mają z sobą transparenty m. in. takiej treści: „Od myszy do unijnego komisarza wszyscy żyją z gospodarza”.

– Wyszliśmy na ulicę, ponieważ pomału nie mamy za co utrzymywać naszych rodzin – mówił podczas rozpoczęcia protestu jeden z producentów trzody chlewnej.

– Zakłady mięsne dają zbyt długi termin płatności nawet do 3 miesięcy, a powinien płacić w terminie 14-21 dni. Nie może tak być, że finansujemy zakłady! - apelował inny uczestnik protestu.

Rolnicy zgłaszają następujące postulaty i problemy:
  • flagowanie pochodzenia produktu, nie miejsca jego pakowania.
  • Kontrola importu półtusz wieprzowych.
  • Rozmowa z krajami azjatyckimi dotyczącą nawiązania współpracy i eksportu polskiej wieprzowiny na tamtejsze rynki.
  • Brak wsparcia ze strony izb rolniczych, które powinny pomagać rolnikom.
  • Problem ze sprzedażą tuczników i ich niskie ceny doprowadzają hodowców do bankructwa.


Aktualizacja 11:20
Rolnicy rozmawiali telefonicznie z prezesem zakładów mięsnych Food Service i zażądali oficjalnej rozmowy w ciągu pół godziny nt. ich postulatów. Jeżeli to nie nastąpi, to wówczas rolnicy idą blokować trasę S 8.

Aktualizacja 12:44
W chwili obecnej rolnicy wyszli na trasę S 8. Blokują pas w stronę Katowic.O przebiegu protestu będziemy informować na bieżąco.

Aktualizacja 16:04
– Część grupy protestujących wyjeżdża do Warszawy pod Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi z żądaniami, żeby wypuścić rolników, którzy obecnie znajdują się na parkingu S8 koło Przewodowic, ponieważ policja chce ich wylegitymować i nałożyć mandaty. Reszta osób zostaje na autostradzie, a delegacja z Opolszczyzny jedzie do Warszawy – mówi jeden z uczestników protestu. 


Zobacz transmisję LIVE na naszym fanpage na FB.Kolejna transmisja na żywo

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 04:25