StoryEditor

Rynek prosiąt w 2023 r.: czy ceny prosiąt pójdą do góry?

Producenci prosiąt od dwóch lat tkwią w zapaści cenowej. Co przyniesie nowy rok w Niemczech – kraju, na który zwrócone są oczy polskich producentów świń? Zdaniem ekspertów wyższe ceny są w zasięgu.
06.02.2023., 09:02h

Ceny prosiąt i paszy

W nowym roku wiele wskazuje na ożywienie na rynku trzody chlewnej. Producenci prosiąt w Niemczech są na minusie od połowy 2020 roku. To działa jak turbodoładowanie dla zmian strukturalnych w produkcji. Według spisu zwierząt gospodarskich z końca 2022 r., w Niemczech jest już tylko około 1,3 mln loch. To o prawie 200 tys. mniej niż w spisie inwentarza z maja 2022 r.

Notowania cen prosiąt na pierwszy rzut oka nie są takie złe, są powyżej poziomu z lat ubiegłych. W perspektywie nadchodzącego roku niepokój budzą dalej rosnące koszty produkcji. W wyniku wojny w Ukrainie wiele kosztów w produkcji prosiąt poszybowało w górę do tego stopnia, że nawet wyższe przychody wciąż nie pozwalają na uzyskanie dodatniego wyniku. Na przykład ceny paszy dla prosiąt od marca utrzymują się na bardzo wysokim poziomie. I pomimo hamulca na ceny gazu i prądu, koszty energii w wielu gospodarstwach hodowlanych podwoją się w porównaniu z ubiegłą zimą.

Rys. 1. Ceny prosiąt i paszy w latach 2021-2022

W przypadku tuczu świń sytuacja w zakresie dochodów jest podobnie napięta. Rosnące koszty paszy i energii, przy jednocześnie malejącym popycie na mięso, zaniepokoiły hodowców tuczników. Jesienią ...

Pozostało 90% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. grudzień 2023 18:07