StoryEditor

Co zrobić z choinką po świętach? Włożyć świniom do kojca

Świnie w naturze nie tylko ryją w ziemi, ale i gryzą, przeciągają i niszczą gałęzie. Choinka umieszczona w kojcu może przeciwdziałać obgryzaniu ogonów, bo zwierzęta zajmą się drzewkiem. Taką metodę utylizacji choinki po świętach proponują naukowcy.
27.01.2023., 16:01h

Co zrobić ze starą choinką?

Minęło już sporo czasu od Świąt Bożego Narodzenia, ale jest w Polsce wiele domów, w których drzewko pozostaje aż do 2 lutego, święta Matki Bożej Gromnicznej. W tradycji katolickiej to do tego dnia ozdoby świąteczne i choinki pozostają w domach i kościołach.

Często wyschnięte, „łyse” drzewka przycina się i utylizuje na różne sposoby. Jednym z nich może być urozmaicenie kojca dla świń.

Dla wszystkożernej, ciekawskiej świni nic nie jest odpadem. Choinka może być dobrym materiałem wzbogacającym dla zwierząt. Darmowe drzewko może służyć jako zabawka i przeciwdziałać obgryzaniu ogonów, mówi ekspertka ds. dobrostanu świń, dr Irene Camerlink.

Świnie lubią ryć, niszczyć, gryźć i targać gałęzie

Świnie w naturze żerują w lasach i są przez większość dnia zajęte ryciem, przepychaniem lub niszczeniem czegoś. Te zwierzęta są przystosowane do takich działań, nawet jeśli pokarm jest łatwo dostępny. 

W pomieszczeniach zamkniętych prowadzi to do nieprawidłowych zachowań, takich jak obgryzanie ogonów. Badania naukowe wykazały, że wzbogacenie środowiska dla świń czymś co pozwoli na modyfikacje, gryzienie, niszczenie i będzie jadalne będzie dla nich korzystne. Słoma doskonale spełnia te kryteria, ale nie jest idealnym wyborem dla każdego gospodarstwa. Dlatego naukowcy szukali innych obiektów, które są nie tylko będą interesujące dla świń, ale także praktyczne w zakresie pozyskania w gospodarstwie.

Świnie wolą świerk

Drewno może być przed trzodę chlewną badane, manipulowane, żute i nie ma większego problemu, jeśli świnie połykają jego małe części.

Drewno jest również trwałe, szeroko dostępne, wiąże się z niskim ryzykiem w kwestii bezpieczeństwa biologicznego i w wielu przypadkach może być opłacalnie pozyskiwane lokalnie. Można je również udostępnić różnym grupom wiekowym, o ile wielkość kawałków drewna jest dostosowana do wielkości świń.

Drewniane gałęzie mogą być umieszczone w dozowniku lub uchwycie ściennym, lekko nad ziemią i świnie miały do nich łatwy dostęp. Mogą być ustawione pionowo lub ukośnie, ale nie powinny być zawieszane na łańcuchu, bo to znacznie ograniczy możliwość manipulowania przedmiotem przez świnię.

Drzewka różnią się miękkością i zawartością wilgoci. Świerk i sosna są bardziej miękkie niż modrzew. W jednym z badań świnie szybciej zjadały drewniane patyki ze świerku niż z modrzewia czy sosny.

Żaden z rodzajów drewna nie spowodował urazów jamy ustnej ani przewodu pokarmowego, co prowadzi do wniosku, że ryzyko dla świń jest niewielkie, a dostarczymy zwierzętom rozrywki i możliwość naśladowania zachowań  naturalnych dla ich przodków.

oprac. al na podst. PigProgress
fot. EnvatoElements

Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 17:35