StoryEditor

Rynek tuczników: to już jest dramat!

Na rynku świń tak źle nie było od niemal półtorej roku. Ceny spadły do poziomu najniższego od 16 miesięcy. Zdaje się, że powód jest jeden, choć nie dotyczy bezpośrednio naszego kraju.
10.07.2020., 09:07h
Chodzi bowiem o szerzącą się epidemię koronawirusa wśród pracowników największych niemieckich ubojni. Zakład Tönnies w Rheda-Wiedenbrück nie będzie pracował przynajmniej do 17 lipca, a tam co tydzień trafiało blisko 15% ubijanych u naszych zachodnich sąsiadów tuczników. Mimo, że jak zapewniają przedstawiciele niemieckiej branży trzodowej, nieubite tam tuczniki nie trafiają do Polski to nasi skupujący opuszczają ceny na potęgę. Najpierw zamienili obniżkę za Odrą o 6 eurocentów za kg wagi poubojowej w niemal złotówkę za kilogram wagi żywej – jako powód podając niepewną sytuację w Niemczech. Zatem proporcja już została mocno zachwiana.

Teraz mamy kolejny pretekst do przecen. W ostatnią środę VEZG dokonał gigantycznego cięcia cen zwierząt rzeźnych, bo aż o 13 eurocentów/kg w klasie E, co przeliczając na złotówki daje 55 groszy/kg w klasie E i ponad 40 gr/kg żywca. W takich realiach w ciągu trzech tygodni cena w Polsce spadła z ok. 5,5 zł/kg żywca do ok. 4,4 zł/kg. Obniżka kosmiczna, tym bardziej, że obecnie do sprzedaży trafiają warchlaki kupowane po rekordowych cenach sięgających 450 zł/szt. 30 kg netto.

Produkujący...
Pozostało 47% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 07:30