StoryEditor

UE: w pierwszej połowie roku wyeksportowano prawie 3 mln t wieprzowiny do krajów trzecich

W pierwszej połowie 2021 roku unijni eksporterzy wieprzowiny sprzedali do krajów trzecich prawie 3 mln t mięsa, ustanawiając nowy rekord. 
01.09.2021., 14:09h
Eksporterzy wieprzowiny z Unii Europejskiej sprzedali więcej mięsa do krajów trzecich w pierwszej połowie 2021 roku niż w tym samym okresie ubiegłego roku, ustanawiając w ten sposób nowy rekord ilościowy. Według wstępnych danych Komisji Europejskiej, w pierwszych sześciu miesiącach br. wyeksportowano 2,96 mln ton wieprzowiny, w tym produktów ubocznych o łącznej wadze 423 tys. ton (16,7% więcej niż w pierwszej połowie 2020 roku). 

Jednak w ostatnim czasie pojawiły się wyraźne oznaki spowolnienia eksportu z UE. Jeszcze w pierwszym kwartale 2021 roku eksport wzrósł o dobre 30%. Obecnie to tempo jest znacznie niższe, a podyktowane jest to malejącymi dostawami wieprzowiny do Chin. Od początku lipca ograniczone dostawy do Chin doprowadziły do zauważalnego spadku cen świń i wieprzowiny w UE. W związku z rosnącą populacją trzody chlewnej w Państwie Środka, w najbliższej przyszłości analitycy nie spodziewają się większych wolumenów eksportu do tego kraju.

Sprzedaż do innych krajów azjatyckich na plus


Z drugiej strony, sprzedaż wieprzowiny z UE do innych krajów azjatyckich nigdy nie była lepsza. Filipiny mają wysokie zapotrzebowanie na import po stratach w pogłowiu trzody spowodowanych afrykańskim pomorem świń. W pierwszej połowie 2021 roku eksport z UE wzrósł do tego kraju ponad trzykrotnie do 185 200 ton w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego, co uczyniło Filipiny drugim co do wielkości odbiorcą unijnej wieprzowiny. 

Podobnie sytuacja wygląda w Wietnamie, gdzie wielkość dostaw podwoiła się do 89,2 tys. ton. Korea Południowa i Hongkong również kupiły nieco więcej wieprzowiny ze Wspólnoty, podczas gdy Japonia, ważny odbiorca, zakupił blisko 170 000 ton, czyli prawie 13% mniej rok do roku. 

Wzrost eksportu wieprzowiny z UE w porównaniu z pierwszą połową 2020 roku był również widoczny wśród wielu małych i średnich odbiorców. Na przykład eksport do USA wzrósł o jedną trzecią do 63 800 ton, a do Australii o 44% do 52 100 ton. Sprzedaż na Wybrzeże Kości Słoniowej wzrosła nawet o 82% do 44 850 ton, a do Nowej Zelandii o 71% do 24 300 ton.

Źródło: www.topagrar.com
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 04:16