StoryEditor

Wielka Brytania zakazała eksportu zwierząt na ubój i tucz

Od teraz żywe zwierzęta nie będą eksportowane z Wielkiej Brytanii do uboju i tuczu. Parlament zatwierdził ustawę „Animal Welfare (Livestock Exports) Bill”, ograniczającą taki eksport.
23.05.2024., 10:54h

Nowe przepisy o dobrostanie zwierząt

W przyszłości żywe zwierzęta nie będą już eksportowane z Wielkiej Brytanii w celu uboju i tuczu. Takie regulacje wprowadza ustawa „Animal Welfare (Livestock Exports) Bill”, która została zatwierdzona 14 maja przez parlament w Londynie.

Zobacz też: MRiRW: Nie będzie żadnych zakazów hodowli zwierząt gospodarskich!

Odpowiedni projekt ustawy został przedstawiony przez rząd jesienią ubiegłego roku. Po podpisaniu przez króla Karola III ustawa wejdzie w życie. Zakaz dotyczy eksportu bydła, owiec, kóz, świń i koni, z wyjątkiem zwierząt hodowlanych i przeznaczonych na zawody.

Wsparcie finansowe dla rolników po zakazie eksportu

Celem zakazu jest zapobieganie niepotrzebnemu stresowi, wyczerpaniu i urazom zwierząt. Jednocześnie, przedstawiając projekt ustawy jesienią, rząd obiecał rolnikom wsparcie finansowe, aby zrekompensować utratę dochodów wynikających z zakazu eksportu.

image

Przeszedł z produkcji mleka na opas bydła. Rolnik nie żałuje decyzji

Pozytywna reakcja organizacji na nowe regulacje

Propozycja została wówczas pozytywnie przyjęta przez Narodowy Związek Rolników Anglii (NFU). Organizacja zajmująca się dobrostanem zwierząt Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals (RSPCA) uznała decyzję parlamentarną w sprawie zakazu eksportu jako „wielki krok naprzód w ochronie zwierząt hodowlanych”.

Organizacja odniosła się do danych brytyjskiego ministerstwa rolnictwa (DEFRA), według których od lat 60. XX wieku z Wielkiej Brytanii wyeksportowano do 40 milionów zwierząt hodowlanych, głównie owiec, cieląt i świń, przeznaczonych do dalszego tuczu i uboju.

Tekst: AgraEurope

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 14:50