StoryEditor

WYWIAD z rolniczką, producentką świń: Rządzący nie słuchają rolników!

Wypracowaliśmy i podsuwaliśmy rządzącym wiele rozwiązań, ale one wszystkie lądowały w koszu. Stwierdziłam, że to nie ma sensu. Musimy odbudować produkcję świń. Musimy produkować w Polsce prosięta - mówi Ewa Szydłowska, producentka świń, członkini prezydium Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego i działaczka AgroUnii.
01.03.2023., 12:03h

Ceny tuczników pną się w górę. Odrabiacie straty?

W tych czasach ogromnego ryzyka rynkowego i tego związanego z ASF, bo trzeba podkreślić, że gospodaruję wraz z mężem na wschodzie Polski i z pomorem żyjemy od wielu już lat, radzimy sobie przede wszystkim poprzez obniżanie kosztów produkcji. Żywimy świnie na mokro, wykorzystując kiszoną kukurydzę, co daje nawet kilkadziesiąt procent oszczędności na paszy. To przy naszych 2 tys. miejsc tuczowych całkiem poważne pieniądze. Niestety, musimy też posiłkować się kredytem obrotowym.

 

Dziś zarabiacie?

Tak, obecnie zarabiamy, ale do odrobienia strat jeszcze daleka droga.

 

Czego najbardziej się pani obawia jako producentka świń? 

Cały czas drżę, jakie nowe przepisy odnośnie do bioasekuracji nam państwo zafunduje. Ludzie wchodzą masowo w tucze nakładcze i wcale mnie to nie dziwi. Na wolnym rynku trzeba trzymać emocje na wodzy. Boję się też tego, że jeżeli odpukać, pojawi się u mnie ASF, nie otrzymam odszkodowania. Przepisy w tym zakresie są zero-jedynkowe. Albo jest wypłata, albo jej nie ma.

 

Działa pani w AgroUnii. Jakie macie pomysły na ratowanie produkcji świń?

Przyłączyłam s...

Pozostało 72% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. czerwiec 2024 19:27