StoryEditor

Demofarma Väderstad

Nauka w praktyce – właśnie takie hasło ma przyświecać wspólnej inicjatywie, którą Väderatad zainicjował z RSP Twardawa na Opolszczyźnie. Celem projektu są badania wpływu różnych technologii uprawy, które mają obniżać koszty uprawy.
19.06.2015., 09:06h

Cięcie kosztów to najbardziej realny sposób na zwiększenie dochodów w produkcji roślinnej. Można je osiągnąć pod warunkiem, że dysponuje się nowoczesnym sprzętem który umożliwia zastosowanie nowoczesnych technologii pozwalających ograniczyć straty wody w czasie uprawy, a także rzędowe nawożenie roślin.

W RSP Twardawa wiosną tego roku zasiano buraki, kukurydzę, bobik i soję siewnikiem Väderstad Tempo. Pod kukurydzę, bobik i soję nie zastosowano nawożenia fosforowo-potasowego. Zamiast tradycyjnych nawozów zastosowano nawóz zawierający dwutlenek krzemu, namominerał zeolit i szereg innych mikroskładników. Dwutlenek krzemu w połączeniu z wodą tworzy kwas ortokrzemowy, który uwalnia do kompleksu sorbycyjnego gleby składniki pokarmowe związane w glebie w formy nie dostępne dla roślin. Zadaniem zeolitu jest wiązanie jonów składników pokarmowych, a także zatrzymanie wody w glebie.

Doświadczenia założone wiosną tego roku w Twardawie wspólnie z Väderstad obejmują powierzchnię 80 ha. W przyszłym roku badania zostaną rozszerzone o rzepak i zboża ozime.

dk

Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 10:47