StoryEditor

Dilerzy z nagrodami

Kolejny rok w branży maszyn rolniczych zbliża się ku końcowi. Nadchodzi więc czas podsumowań.
04.12.2015., 12:12h

Okazją do oceny kończącego się roku i podziękowań za dotychczasową współpracę było doroczne spotkanie członków Grupy Agro7 ze swoimi dilerami. Przedstawiciele, którzy w ostatnim roku osiągnęli najlepsze wyniki w sprzedaży odebrali okolicznościowe statuetki. 

Dla tworzących zrzeszenie polskich producentów maszyn rolniczych: Expom Krośniewice, Metaltech Mirosławiec, POM Augustów i Pomot Chojna był to okres realizacji wielu inwestycji i wytężonej pracy nad rozwojem nowych produktów, czego efektem były satysfakcjonujące wyniki sprzedaży sprzętu.

Założona w 1992 roku firma Expom w 2014 roku dokonała przejęcia firmy Metalinvest z Wałcza. Wcześniej Metalinvest zajmował się tworzeniem konstrukcji stalowych, a w ostatnich miesiącach poszerzył swoją ofertę o osprzęt do ładowaczy czołowych, skrzynie, kontenery czy brony łąkowe. Aktualnie Expom zatrudnia 140 osób, a wartość sprzedaży jego produktów w 2014 roku wyniosła blisko 39 mln zł, z czego blisko 25% stanowi eksport. Tegoroczny plan zakłada wzrost tego wskaźnika do kwoty 41 mln zł. Chcąc być konkurencyjnym na rynku spółka ciągle przeprowadza inwestycje, modernizując park maszynowy czy budując nowe obiekty produkcyjne. W ostatnich sześciu latach wyniosły one łącznie ponad 13 mln zł. Główną inwestycją producenta w mijającym roku był zakup centrum do automatycznej obróbki stali CNC, co przyspiesza cięcie blach i profili.

Tendencję zwyżkową w 2015 roku wykazuje także producent wozów asenizacyjnych z Chojny, obrót ma wynosić blisko 30 mln zł, to o ok. 4 mln zł więcej niż w roku poprzednim. Zdecydowana większość produkowanego asortymentu (71%), w skład którego oprócz wozów asenizacyjnych wchodzą rozsiewacze nawozów i sprzęt komunalny, swoich klientów znajduje w Polsce. Najlepsze rynki eksportowe dla Pomotu to Czechy, Dania i Niemcy, gdzie łącznie trafia 16% produktów. Firma stawia na montaż wydajnych maszyn, czego dowodem obok kilkunastotonowych zaczepianych rozsiewaczy nawozów jest nowa beczka o pojemności 22 tys. l z możliwością montażu aplikatora doglebowego.  Co interesujące, aplikatory do maszyn z Chojny mogą być wykonane przez zaprzyjaźnioną firmę Expom, co jest jednym z efektów współpracy w ramach Agro7.

Sporą inwestycją firmie Metaltech było uruchomienie przed kilkoma miesiącami drugiego zakładu, w którym produkowane są wszystkie przyczepy z serii DB. Tegoroczna skala sprzedaży przyczep z Mirosławca zostanie utrzymana na podobnym do ubiegłorocznego poziomie. Obok przyczep dużą popularnością cieszą się w firmie wozy paszowe, gdzie w najbliższych miesiącach zaprezentowana zostanie kolejna nowość w formie rozdrabniacza ze ścielarką do słomy.  W tym roku swoja premierę miała seria przyczep objętościowych Silo 40 i Silo 50 o pojemności odpowiednio 40 i 50 m3. Przyczepy mogą być wyposażone w różnorodne systemy podwozia z układami skrętu osi. Na Agritechnice firma po raz pierwszy zaprezentowała nową wersję przyczepy z systemem hakowym, w której zmiany dotyczą obniżenia środka ciężkości i możliwości zastosowania szerokiego ogumienia. Metaltech uruchomił także systemy finansowania fabrycznego zakupu maszyn, obecne w formie 4 x 25% lub 2 x 50%. W niedalekiej przyszłości możliwe będzie skorzystanie z elastycznej formy finansowania odpowiedniej do możliwości zakupu rolnika.

POM Augustów w mijającym roku zaprezentował nowy model zaprawiarki do nasion, którą można zamontować na przenośniku ślimakowym. W grupie przenośników warto zwrócić uwagę na modele z napędem hydraulicznym, które można zamontować na burcie przyczepy. Producent intensywnie wchodzi w grupę maszyn komunalnych oferując m.in. rozsiewacz do posypywania solą lub piaskiem N 065 z elektronicznym układem sterowania i zamiatarki, a także osprzęt do ładowaczy czołowych. Na firmowym placu, obok gamy produkowanych maszyn i osprzętu w ostatnim czasie pojawiły się traktory marki TYM i Landini, poszerzając ofertę POM-u. 

Przedstawiciele czwórki zrzeszonych w Agro7 producentów zgodnie określili mijający rok jako udany dla branży maszynowej i z optymizmem spoglądają w przyszłość, w wyniku czego niebawem zaprezentowane zostaną kolejne nowe produkty, o czym napiszemy na łamach magazynu „top agrar Polska” i portalu „topagrar.pl”.   beb

Fot. Beba

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 21:56