StoryEditor

Jesienny pokaz sprzętu

Agregaty, kultywatory, brony i siewniki – taki asortyment zaprezentowała firma Agro-Tom podczas pokazu w wielkopolskiej Pogorzeli.
25.11.2015., 17:11h

Działająca na rynku od 2005 roku firma Agro-Tom zyskała sympatię wielu okolicznych rolników, czego dowodem było duże zainteresowanie prezentacją najnowszych maszyn. Mimo chłodu na polu pokazowym było tłoczno. Kiedy uruchomiono silniki traktorów udostępnionych przez klientów firmy, oczy wszystkich zwróciły się w stronę grząskiej parceli.

Jako pierwszy zaprezentowany został rozsiewacz nawozu RNH XL ze zbiornikiem o pojemności 2500 l. To największy z dostępnych modeli, ma hydrauliczną regulację zasuw dozujących nawóz na tarcze wysiewające. Dwie tarcze, które można wzbogacić o osprzęt do wysiewu granicznego, rozsiewają nawóz nawet na szerokość 28 metrów. W ofercie producent ma także wersje ze zbiornikiem o pojemności 1800, 1200, 1000, 800 i 600 l.

Uprawa gleby to najbardziej rozwinięta gałąź produkcji firmy z Pogorzeli. Agregat UPH 4.5 to maszyna przystosowana do uprawy przedsiewnej i wyrównywania gleby po orce. Sekcja uprawowa złożona jest z dwóch wałów utrzymujących głębokość pracy znajdujących się między nimi zębów. Przed pierwszym wałem zamontowana jest także włóka rozbijająca grudy. Za zagęszczenie roli odpowiada w tej maszynie wał kołeczkowy. Modele hydraulicznie składane o szerokości od 4 do 6 metrów wyposażone są w układ jezdny z tyłu agregatu.

Z kolei nieco mniejsza wersja agregatu UP 3.0 z wózkiem jezdnym w czasie pokazu pracowała z siewnikiem PSR 3.0. Siewnik ma szerokość 3 m, wyposażony jest w przekładnię bezstopniową, podest załadunkowy i sito zbiornika. W wersji podstawowej PSR występują redlice stopkowe, natomiast w modelu PST - talerzowe. Siewnik dostępny jest także w szerokości 2,5 i 4 m. na go doposażyć zespół dociskający redlice, komputer i możliwość zakładania ścieżek technologicznych.

Nowością w grupie maszyn uprawowych jest agregat KMH w wersji zawieszanej. Jest to propozycja na większe areały, ponieważ szerokość maszyny sięga 5 m. W najszerszej wersji miedzy wałkami znajduje się 50 zębów spulchniających, a do współpracy potrzeba ciągnika o mocy powyżej 140 KM.

Na polu pokazowym zaprezentował się także głębosz GSH XL 3.0, złożony z siedmiu zębów zagłębiających się w glebę do 50 cm, redukując podeszwę płużną. Wersja SH cechuje się hydraulicznym zabezpieczeniem przeciążeniowym, regulowanym ciśnieniem hydrauliki z ciągnika. Za sekcją roboczą podąża podwójny wał kolczaty. W ofercie są także wersje o szerokości 2,5 i 4 metrów z odpowiednio 5 i 9 zębami.

Poza tym w ofercie firmy Agro-Tom znaleźć można brony talerzowe, grubery a także sprzęt do zbioru zielonek. beb

 Fot. Beba


 

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. kwiecień 2024 00:28