StoryEditor

Folia kiszonkarska, siatka do bel i sznurek rolniczy mogą być eko!

Aż 60% wszystkich odpadów z tworzyw sztucznych na świecie nie jest przetwarzanych zgodnie z wymaganymi normami. Do tego grona zalicza się większość plastikowych odpadów z produkcji rolnej.
12.05.2023., 15:05h

Odpady z tworzyw sztucznych

W 2020 roku wszystkie odpady rolnicze z tworzyw sztucznych w UE odpowiadały tylko za 5% wszystkich odpadów z tworzyw sztucznych w UE. W Europie rocznie sprzedaje się ponad 722 tys. t nowych różnych folii, siatek i sznurków. To duży rynek, ale jeszcze większy problem, bo zanieczyszczone po użyciu agroplastiki ważą już ponad 1160 tys. t. Recyklingowi poddawane są zaledwie 173 tys. t ­– informuje organizacja recyklingowa APE Europe.

Jedną z dróg rozwiązania palącego problemu w Polsce są prowadzone przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programy selektywnej zbiórki folii rolniczych, dzięki którym śmieci nie zalegają już w zagrodach. Niestety, polski system nie funkcjonuje jeszcze tak dobrze, jak ma to miejsce chociażby we Francji czy w Niemczech, gdzie niezależne organizacje zrzeszają producentów folii czy siatki oraz firmy recyklingowe, w celu coraz lepszego odzysku materiału. Okazuje się, że zużytą folię rolniczą, worki po nawozach, sznurki i siatkę można oczyścić, potem przetworzyć na regranulat i ponownie wykorzystać do produkcji. Na rynku są już firmy, którym to niełatwe zadanie się po...

Pozostało 77% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 03:06