StoryEditor

Kuhn - magnetyzm liter

Ta marka od 190 lat pędzi przez świat, jak dobrze rozpędzona maszyna. Zapewne wchłonie kolejne firmy. Zanim do tego dojdzie zanurzmy się nieco w jej historię.
29.09.2018., 23:09h
Na Agro Show z daleka widać było duże litery tworzące nazwę światowego giganta w produkcji maszyn rolniczych. O marce Kuhn po raz pierwszy można było usłyszeć przed 190 laty za sprawą Josepha Kuhn, który założył niewielki warsztat. Pisaliśmy nieco o tej historii z okazji 20-lecia polskiego oddziału Kuhn Maszyny Rolnicze z siedzibą w Jelonku.

Macierzysta firma powstała w pobliżu Saverne we Francji, gdzie ruszyła z produkcją urządzeń ważących. Po kilku latach Joseph Kuhn wraz z braćmi rozszerza działalność o produkcję maszyn rolniczych. W 1928 r. zaczęli produkować konne kosiarki listwowe. Po 20 latach firma wprowadza na rynek pierwszą zawieszaną kosiarkę listwową.

W 1967 r. Kuhn rusza z produkcją pierwszej na świecie kosiarki dyskowej. W tym roku rozpoczyna też współpracę z firmą Rauch, która jest dobrze znana z produkcji rozsiewaczy nawozów.

Wprowadzenie do oferty pierwszego przetrząsacza i pierwszej kosiarki ze zgniataczem pokosu miało miejsce w 1970 r., a 5 lat później wyprodukowano pierwszą bronę wirnikową. Jeśli spotkaliście się Państwo z pługami marki Huard, to warto wiedzieć, że Kuhn wchłonął tego wiodącego producenta sprzętu uprawowego w Europie w 1987 r.

Sześć lat później kolejna marka staje się częścią Grupy Kuhn. Mowa tu o przedsiębiorstwie Audreau S.A., specjalizującego się w produkcji wozów paszowych, maszyn do ścielenia słomy i wycinaków kiszonki. Z czasem oferta produkcyjna została rozszerzona o siewniki punktowe i opryskiwacze - po przejęciu marki Nodet. Francuski koncern nie spoczywa na laurach i przejmuje amerykańskie przedsiębiorstwo Knight Manufacturing Corporation, światowego lidera w dziedzinie wozów paszowych i rozrzutników obornika.

W 2005 r. częścią Grupy Kuhn staje się dział rolniczy przedsiębiorstwa Metasa z Brazylii, który specjalizuje się w projektowaniu i produkcji maszyn do precyzyjnego siewu bezpośredniego soi, bawełny i kukurydzy.

O przejęciu firmy Blanchard już pisaliśmy podobnie jak o zakupie zakładów produkcyjnych w Geldrop, co rozszerza ofertę o prasy, owijarki, kosiarki bębnowe i sieczkarnie do kukurydzy. Kuhn przejmuje też firmę Krause Corporation, która specjalizuje się w produkcji maszyn uprawowych o dużych szerokościach roboczych i jednego z wiodących producentów opryskiwaczy samojezdnych Montana Industria de Maquinas. Pogratulować takich osiągnięć!
oprac. jj
fot. Józefowicz
Jan Józefowicz
Autor Artykułu:Jan Józefowicz Ekspert z zakresu maszyn rolniczych, wieloletni redaktor czasopism dla rolników, w tym top agrar Polska i Profi Profesjonalna Technika Rolnicza
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 14:10