StoryEditor

Lżejsze rozrzutniki z Francji

Nową gamę rozrzutników do pracy w mniejszych gospodarstwach wprowadza francuski producent, firma Rolland.
29.01.2018., 08:01h
Seria Rollforce Compact zastępuje dotychczasową linię maszyn Rolltwin. Cztery nowe modele mają skrzynię nawozową o pojemności do 12m³, dzięki czemu mogą współpracować z ciągnikami średniej mocy.

Dostępne są już następujące wersje z serii Rollforce Compact: 3706, 4508, 4510 i 5012 mieszczące odpowiednio 6, 8, 10 i 12 m³. Rozrzutniki wykonane są ze specjalnej stali HLE, która, jak zapewnia producent, cechuje się dużą wytrzymałością mechaniczną przy zachowaniu małej masy. Dzięki takiej konstrukcji rozrzutniki są stosunkowo lekkie oraz wytrzymałe. Pozwoliło to na uzyskanie odpowiednio wyższej ładowności maszyny. Rolland zadbał o przygotowanie rozrzutników do pracy w trudnych warunkach, zabezpieczając stalowe elementy specjalną powłoką ochronną, dzięki której ściany mają gładką powierzchnię odporną na korozję i wycieranie. Dodatkową ochronę burt przed uszkodzeniami mechanicznymi w trakcie załadunku pełnią drewniane nadstawki. 

Dzięki niedużej pojemności inżynierom udało się osiągnąć niższą wysokość załadunku, co dodatkowo poprawia widoczność z kabiny traktorzysty i ułatwia współpracę z mniejszymi traktorami i ładowarkami. Obornik rozrzucają adaptery z pionowymi wałkami. Do wyboru są wersje o wysokości 1,6 m i 1,9 m. Przed adapterem znajduje się hydraulicznie sterowana zasuwa.
Fot. firmowe
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 19:41