StoryEditor

Multiline czyli kultywator z siewnikiem

Opracowany przez firmę Pöttinger system Multiline łączy w sobie krótką bronę talerzową z siewnikiem lub kultywator z siewnikiem. To oszczędne rozwiązanie, gdyż każda z maszyn może pracować solo lub w kombinacji.
27.10.2017., 08:10h
Wersja Terradisc Multiline występuje w szerokości roboczej 3 i 4 m. Maszynę bazową tworzy krótka brona talerzowa Terradisc lub w przypadku połączenia z kultywatorem (Synkro Multiline), 3-metrowy model Synkro 3030. W każdym przypadku w kombinacji maszyn można zastosować nowy oponowy wał ugniatający. Koła wału oponowego ugniatają po dwa rzędy wysiewu w rozstawie 12,5 cm. Kombinacja z siewnikiem stanowi interesująca alternatywę dla innych rozwiązań do siewu w mucz. 

Zestaw łączy się z ciągnikiem przez dyszel na cięgnach dolnych, przez co umożliwia współpracę z ciągnikami o niższej mocy. W systemie Multiline można pracować ciągnikiem z prostym wyposażeniem. Ugniatający wał oponowy w trancporcie pełni funkcję jezdną i niesie ciężar maszyny. Ciągnik nie musi być dociążany z przodu.  Podnoszenie zestawu odbywa się przez wał oponowy. Na uwrociu dzielona konstrukcja wału spełnia jeden ważny i oczekiwany przez praktyków warunek: kombinacja nie zagęszcza nadmiernie gleby. Takie rozwiązanie stwarza lepsze warunki do kiełkowania nasion i bardziej chroni maszynę. 

Prześwit od podłoża na uwrociu i podczas transportu wynosi 27 cm, co daje duży komfort operatorowi.  Do podnoszenia kombinacji konieczny jest zawór dwustronnego działania. Zarówno w przypadku krótkiej brony talerzowej, jak i kultywatora połączenie ze standardowym siewnikiem Vitasem ADD i Aerosem ADD następuje przez wał. Siewnik można łatwo za i zdemontować – w zależności od tego, czy urządzenie ma pracować solo czy w parze. 

Zaletą koncepcji Multiline jest możliwość późniejszego dokupienia brakującego elementu i skompletowania całego zestawu.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 09:43