StoryEditor

Nowości Agro Show: Fendt 900 Vario i spółka

Czas na przegląd najważniejszych nowości zaprezentowanych przez markę Fendt w trakcie targów Agro Show.
21.10.2019., 10:10h

Największą nowością wśród traktorów była nowa wersja Fendt 900 Vario z 5 modelami (930 Vario, 933 Vario, 936 Vario, 939 Vario i 942 Vario) obejmująca zakres mocy od 296 do 415 KM. Wypełnia tym samym zakres mocy między modelami Fendt 800 Vario i 1000 Vario. Dzięki nowemu modelowi flagowemu Fendt 942 Vario seria 900 po raz pierwszy znacznie przekracza moc 400 KM. Nową generację 900 skonstruowano z myślą o ciężkich pracach pociągowych lub wymagających użycia WOM. Jak zaznacza producent model 900 nadaje się również do transportu z prędkością do 60 km/h. Stosunkowo niska masa własna, wynosząca 11,7 tony, jak również zintegrowany system kontroli ciśnienia w oponach VarioGrip predestynują tę serię do pracy wszędzie tam, gdzie pożądany jest niski nacisk na podłoże w połączeniu z dużą siłą pociągową. Wszystkie modele należące do nowej serii 900 są wyposażone w zaprojektowany całkowicie od nowa 6-cylindrowy silnik MAN o pojemności skokowej 9 l, opracowany dla marki Fendt, z turbosprężarką VTG o zmiennej geometrii turbiny. Okres między dwiema kolejnymi wymianami oleju silnikowego M3677 uległ po raz pierwszy wydłużeniu do 1000 godzin. Układ napędowy Fendt VarioDrive montowany jest w połączeniu z dostosowaną do niego skrzynią biegów Vario TA 300. Nowy Fendt 900 Vario osiąga prędkość maksymalna 60 km/h z prędkością obrotową 1450 obr./min umożliwiającą oszczędność paliwa, prędkość 50 km/h przy 1200 obr./min, zaś przy prędkości jazdy 40 km/h prędkość obrotowa wynosi 950 obr./min. Maksymalny moment obrotowy 1970 Nm Fendt 942 Vario osiąga przy zaledwie 1100 obr./min.

Moment obrotowy jest dynamicznie rozdzielany na przednią i tylną oś w zależności od

warunków podłoża. Oś przednia napędzana jest oddzielnie. Podczas pokonywania zakrętów ciągnik jest wciągany w zakręt dzięki tak zwanemu efektowi „pull-in turn”.

Kombajn Ideal 7

Zaprezentowany w Bednarach kombajn Ideal 7 wyposażony jest w silnik Agco Power o mocy 451 KM.  System młócenia wyróżnia rotor o długości aż 4,84 m i średnicy 600 mm. Na uwagę zasługuje półka zwrotna zamontowana pod rotorem. Jest ona specjalnie wyprofilowana aby możliwie równo wypełnić podsiewacz materiałem. W ten sposób optymalnie wykorzystuje się całą długość podsiewacza, a zbierany materiał jest rozłożony równomiernie. Za czyszczenie odpowiada m.in. cyklonowy wentylator o dużej mocy. Składa się z trzech modułów otwartych po bokach, co zapewnia wysoką wydajność przepływu powietrza. Fendt chwali się również wąską ramą kombajnu (1,4 m), która pozwala na zastosowanie szerokich kół i napędu gąsienicowego, spełniając przy tym aktualne przepisy ruchu drogowego o maksymalnych szerokościach zewnętrznych poniżej 3,30 m i 3,50 m.

Kombajn Ideal może być wyposażony w system Ideal Harvest. Dzięki wielu czujnikom akustycznym MADS na monitorze wyświetla stan obciążenia zespołu omłotowego i czyszczenia w czasie rzeczywistym. Czujniki są montowane wzdłuż rotorów i skrzyni sitowej i rozpoznają przepływ materiału wewnątrz maszyny, jak również powstałe straty. Zastosowanie czujników MADS, połączonych z kamerą jakości ziarna, umożliwia wyświetlanie strat ziarna, udział uszkodzonych ziaren i czystości ziarna. Kombajnista widzi na iPadzie, proces przedstawiony graficznie w czasie rzeczywistym, czy materiału jest więcej w przedniej lub tylnej części, czy po prawej lub po lewej stronie. Z kolei za pomocą aplikacji SmartConnect może wybrać strategię danych dla danego zbioru plonu między dopuszczalnymi uszkodzeniami, stratami ziarna i czystością przedstawioną graficznie ilustrowanym trójkącie na iPadzie. Ponadto, operator ustala proporcję pomiędzy przepustowością maszyny a jakością plonu. Maszyna automatycznie dostosowuje się do tych wymagań i reaguje w czasie rzeczywistym na zmieniające się warunki zbioru. Na przykład system Ideal Harvest może automatycznie dostosować prędkość obrotową rotorów przy natrafionych uszkodzeń ziarna.

Zgrabiarka 8055 PRO

Dwuwirnikowa zgrabiarka Former 8055 Pro z centralnym odkładaniem pokosu może pracować na szerokości 7,20 – 8,00 metrów. Układ napędowy zgrabiarki Fendt Former ma niewymagające konserwacji wolne koło i sprzęgło ślizgowe dla każdego wirnika. Gdy WOM jest rozłączony, wirniki nie zatrzymują się gwałtownie, lecz stopniowo i łagodnie przestają się obracać. Ramiona wirnika można przygotować do transportu niezwłocznie po rozłączeniu WOM.

Prasoowijarka Fendt Rotana 130 F Combi

Fendt Rotana 130 F Combi to pierwsza prasoowijarka w rodzinie maszyn Fendt. Za podawanie zielonej masy do komory odpowiada podbieracz bezkrzywkowy o szerokości 2,25 m wraz z rotorem. Pracuje on z prędkością 134 obr./min. Jak podaje Fendt, palce przenoszące rozmieszczone w kształcie litery V zapewniają równomierne wypełnienie komory prasowania. Zależnie od klasy wydajności prasy są wyposażone w podłogę nieruchomą lub podłogę Hydroflex. Stalowe walce zaprojektowane pod kątem wytwarzania idealnych bel. Odpowiednie zagęszczenie zapewnia osiemnaście stalowych walców PowerGrip. Rotana 130 F Combi zaczyna owijać dopiero, gdy bele będą zabezpieczone na podstawie owijającej. Dwa walce i trzy bezkońcowe pasy umożliwiają bezpieczne obracanie bel na podstawie owijającej. Cztery rolki plastikowe po bokach również utrzymują bele we właściwym położeniu. Aby zapewnić odpowiednie owijanie dowolnego materiału, można dość łatwo zmienić wstępne naprężenie folii plastikowej poprzez zmianę przełożenia. Można wybierać spośród trzech wariantów naprężenia folii plastikowej: 55%, 70%lub 90%. Dzięki inteligentnemu systemowi owijania i rolką z czujnikiem bele są owijane optymalną liczbą warstw folii plastikowej, a każda warstwa ma równą zakładkę.

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. grudzień 2023 11:00