StoryEditor

Nowy Deutz-Fahr w kukurydzy

Firma Deutz-Fahr wprowadza do oferty nowy kombajn zbożowy dla średnich gospodarstw, model C5305. Mieliśmy okazję przyjrzeć się maszynie podczas zbioru kukurydzy ziarnowej.

Nowy kombajn był zaprezentowany szerokiej publiczność podczas ostatniej jubileuszowej wystawy Agro Show. Model C5305 to oferta skierowana do gospodarstw o areale do 150 hektarów.

My przyglądaliśmy się maszynie podczas zbioru kukurydzy na pokazie zorganizowanym przez producenta oraz firmę Agromarket Jaryszki, dilera marki Deutz-Fahr. Kombajn współpracował z 4-rzędową przystawką do kukurydzy marki Fantini.

Maszyna napędzana jest 6-cylindorwym silnikiem marki Deutz. Z pojemności skokowej 6,1 l, doładowana jednostka z układem wtryskowym common rail rozwija moc 175 KM. W trosce o czystość spalin w układzie wydechowym zastosowano system EGR, katalizator spalin, filtr DPF oraz układ SCR wykorzystujący płyn Adblue.

Konstruktorzy dołożyli starań, aby ułatwić użytkownikowi codzienne czynności obsługowe. Do silnika prowadzą wygodne stopnie, a pokrywa otwiera się szeroko. Samooczyszczający się, obrotowy filtr siatkowy dba, by do chłodnic docierało czyste powietrze wolne od plew i innych zanieczyszczeń, przez co nie trzeba ich często przedmuchiwać. Oczywiście chłodnice podczas czyszczenia można rozłożyć, co ułatwia wykonanie zadania. Dodatkowo model C5305 ma sprężarkę z układem pneumatycznym. Na maszynie znajdują się 3 przyłącza, gdzie można wpiąć pistolet i wydmuchać wszelkie zanieczyszczenia. Jedno jest ulokowane na górze i pozwala odmuchać silnik i chłodnice, dwa kolejne znajdują się po obu stronach kombajnu.

Kombajn ma hydrostatyczny układ jezdny z 3-stopniową przekładnią. Na pierwszym zakresie maszyna porusza się z maksymalną prędkością 6 km/h, na drugim do 16 km/h. Trzecie przełożenie służy do przejazdów transportowych i pozwala rozpędzić maszynę do 26 km/h.

Model C5305 może współpracować z trzema hederami o różnej szerokości. Najmniejszy ma szerokość 3,6 m, kolejny 4,2 m, a najszerszy kosi 4,8-m pas zboża. Skoszona masa kierowana jest przez przenośnik pochyły do układu omłotowego. Jego sercem jest bęben o średnicy 600 mm i szerokości 1110 mm, na którym zamocowanych jest 8 cepów. Obroty bębna można regulować bezstopniowo w zakresie od 420 do 1220 obr./min. Współpracuje on z 3-segmentowym klepiskiem, które można wymienić od przodu maszyny unosząc przenośnik pochyły. Kąt opasania klepiska wynosi 121 stopni, a jego powierzchnia 0,72 m2. Za bębnem pracuje odrzutnik słomy o średnicy 400 mm.

Model C5305 ma pięć 4-stopiowych wytrząsaczy, których powierzchnia wynosi 5,1 m2.

Co ciekawe model C5305 nie ma przenośnika kłosowego, który kierowałby niedomłoty na bęben. Za domłacanie odpowiedzialny jest system Double Grain Return. To dwa bukowniki, które rozprawiają się z pozostałymi kłosami. O czystość ziarna dba wentylator o średnicy 400 mm. Prędkość można regulować w zakresie od 480 do 980 obr./min.  

Zboże kierowane jest do zbiornika o pojemności 4,6 tys. litrów. Opróżnianie zbiornika nie zajmuje długo, gdyż przenośnik wyładowczy charakteryzuje się wydajnością 75 l/s.

Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Pawel Twardowski
Autor Artykułu:Pawel Twardowski
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 17:27