StoryEditor

Dwie dekady Agrarady

W grudniu 20-lecie istnienia świętuje Agrarada, firma z branży mechanizacji rolnictwa z Brzezimierza na Dolnym Śląsku, kojarzona ze współpracy z takimi markami jak Grimme, Ferbo, Holaras czy Vaia. Firma ma własną sieć handlową podzieloną na działy sprzedaży maszyn, części zamiennych i serwisu.a
17.12.2019., 12:12h

W 2000 roku Agrarada została dystrybutorem Grimme. Polscy producenci ziemniaków byli w tych latach słabo zmechanizowani. – W tym okresie pojawiło się duże zapotrzebowanie na używane maszyny służące do produkcji ziemniaków. Co tydzień pełne ciężarówki z transportem ruszały z zachodu na wschód. Było to nie małe wyzwanie, aby załadować je wykorzystując każde wolne miejsce – wspominają założyciele firmy Arkadiusz Brzyski i Johannes Kruijthoff, którzy cały czas uczestniczą w aktywnym życiu przedsiębiorstwa.

Z czasem zaczęła powiększać się sprzedaż nowych maszyn marki Grimme. Asortyment produktów został rozszerzony o technologię do nawadniania marki Ferbo, technologię Holaras do upraw cebuli, wywrotki Vaia i wiele innych. Od 2008 r. polscy rolnicy mają możliwość otrzymania dotacji unijnych na inwestycje dot. zakupu maszyn rolniczych. Z tego powodu uprawa ziemniaków i warzyw w Polsce szybko osiągnęła wysoki poziom. Sytuacja ta zapoczątkowała rozwój eksportu mało używanych polskich maszyn poza teren Europy. Dzięki budowie nowego warsztatu i magazynu w 2014 r. maszyny mogą być poddane dokładniejszym zabiegom konserwacyjnym. Magazyn firmowy posiada na stanie ponad 9 tys. części zamiennych.

Sklep internetowy

W 2017 roku zainwestowano w unikalny wielojęzyczny sklep internetowy. Nacisk kładzie się tu na części do maszyn wykorzystywanych w sektorze upraw ziemniaków i warzyw. Od asortymentu sadzarek i siewników po systemy nawadniające, wywrotki i sprzęt przeznaczony do zbiorów m.in. kombajny i kopaczki. Sklep oferuje szeroki asortyment części, które są najczęściej stosowane dla marki Grimme oraz pozostałych marek w ofercie. Firma zapewnia szybką ich dostawę do klienta docelowego.

Przedsiębiorcy oczekują, że polski sektor rolny będzie w najbliższych latach nadal silnie się rozwijał w zakresie profesjonalizacji, jak i powiększenia skali upraw ziemniaków i warzyw. W planach rozwojowych na najbliższe lata jest uzupełnianie asortymentu sklepu internetowego jeszcze większą ilością produktów dla maszyn warzywniczych oraz poszerzanie rynków zbytu.

– Przyszłość należy do większych i bardziej wydajnych maszyn do zbioru, które wymagają pracy mniejszej liczby ludzi, a ich aktualnie bardzo brakuje na gospodarstwach rolnych w całej Polsce. Dobrym przykładem jest tutaj kombajn Grimme z systemem Airsep oddzielającym kamienienie i bryły już na etapie zbioru. Widzę również trend mocno idący w kierunku maszyn do sadzenia za jednym przejazdem np. sadzarek do ziemniaków "5 w 1" z aktywną funkcją uprawy, aplikacją nawozu i środków ochrony roślin, sadzeniem i tworzeniem redliny – podkreśla Johannes Kruijthoff.

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 23:54