StoryEditor

Nowy siewnik Amazone Cataya Special EcoLine

Firma Amazone wypuściła siewnik nabudowany Cataya Special EcoLine. To niedroga i prosta maszyna z serii agregatów uprawowo-siewnych.
17.05.2024., 09:00h

Wraz z nowym siewnikiem Cataya Special EcoLine firma Amazone prezentuje niedrogą maszynę z serii agregatów uprawowo-siewnych, uzupełniając w ten sposób swoją ofertę o najbardziej podstawowe urządzenie. Ta nowa wersja wyposażenia idzie również w ślady sprawdzonego zestawu z siewnikiem nabudowanym AD.

3 m szerokości

Siewnik nabudowany Cataya Special EcoLine o 3-metrowej szerokości roboczej wyposażono w 650-litrowy zbiornik nasion z dużym otworem, umożliwiającym szybki załadunek. Dokładny wysiew nasion zapewniają 24 bezobsługowe redlice jednotalerzowe RoTeC z odstępem między rzędami wynoszącym 12,5 cm. Tworzenie redlin wysiewu i optymalne prowadzenie w glebie odbywa się z jednej strony przez tarczę wysiewającą a z drugiej, przez czubek redlicy. Tarcze kopiujące Control 10 oraz 25 zapobiegają przywieraniu gleby do tarcz wysiewających i odpowiadają za dokładne zachowanie ustawionej głębokości siewu. Seryjny precyzyjny zagarniacz równomiernie przykrywa nasiona, a jednocześnie nie zapycha się przy siewie w mulcz nawet przy dużej ilości słomy.  

Komputer obsługowy AmaLog+ wspomaga kierowcę przy przełączaniu rytmu ścieżek technologicznych. Do innych funkcji należą licznik dzienny, licznik całkowity hektarów, wskaźnik poziomu napełnienia oraz monitor prędkości obrotowej napędu mechanicznego. Oświetlenie tylne zapewnia bezpieczny transport drogowy nawet w ciemności.

SmartCenter do przeprowadzenia kalibracji

Kalibracja siewnika odbywa się w centrum ustawień SmartCenter umieszczonym z lewej strony maszyny. Znajduje się tam tabela ilustrująca wszystkie możliwości ustawień. Do dokonywania ustawień w dozowniku służy dźwignia, za pomocą której można ustawić denko na różne gatunki i normy wysiewu. Za pomocą drugiej dźwigni operator może ustawić maszynę na tryb kalibracji lub wysiewu. W dozowniku ustawiana jest klapka, za pomocą której nasiona są kierowane do redlic lub do rynienek kalibracyjnych. Pod SmartCenter można wygodnie wyjąć obydwie rynienki po wykonaniu kalibracji. Wyposażenie do kalibracji uzupełnia  składane wiaderko oraz waga z podświetlanym wskaźnikiem cyfrowym. Gdy elementy te nie są potrzebne, można je schować pod pokrywą zbiornika. Koło ostrogowe podczas kalibracji pozostaje w pozycji spoczynkowej.

image
Z lewej strony maszyny znajduje się centrala ustawień SmartCenter do kalibracji.
FOTO: Amazone

System dozowania Precis

Sercem Cataya Special EcoLine jest nowy system dozowania Precis zapewniający komfort obsługi i skrócone czasy przezbrajania. Zasuwa zamykająca z 2 ustalonymi na zatrzask pozycjami umożliwia szybkie przełączanie między normalnymi a drobnymi nasionami. Nowością są też zintegrowane leje wylotowe minimalizujące ilość nasion pozostających w zbiorniku, zapobiegające tworzeniu się zatorów między wylotami oraz ułatwiające czyszczenie zbiornika. Do tego dochodzą regulowane klapki kalibracyjne, za pomocą których można szybko przełączać siewnik między siewem a kalibracją. Wałek wysiewający napędzany jest mechanicznie za pośrednictwem koła ostrogowego.

Szybkie łączenie maszyn

Dzięki systemowi szybkiego łączenia QuickLink można łatwo, szybko i bez użycia narzędzi połączyć siewnik z broną wirnikową KE Rotamix lub kultywatorami wirnikowymi KX Cultimix i KG Cultimix.

image
3 łatwo dostępne punkty systemu szybkiego łączenia QuickLink umożliwiają bezpieczne i szybkie łączenie i rozłączanie bez użycia narzędzi.
FOTO: Amazone

źródło: Amazone

 

Krzysztof Gębski
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski

redaktor top agrar Polska w dziale "Technika".

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 14:21