StoryEditor

Raz za sucho, raz za mokro

Na konferencję firmy Väderstad w Zamku Topacz przyjechało ok. 300 rolników. Naukowcy i praktycy pokazali, jak zmienna aura odbija się na plonie roślin.
06.12.2018., 10:12h
- Obecna sytuacja, jakkolwiek bardzo trudna, nie jest nową dla rolników. Susza na przemian z latami mokrymi, niestabilne ceny produktów przy wzrastających cenach środków do produkcji. Tak Piotr Osiński, dyrektor zarządzający spółką Väderstad, zaprosił rolników na tradycyjne spotkanie k. Wrocławia.

- Na polu często nie widać różnicy między zastosowanymi technologiami uprawy. Dopiero badania pokazują prawdziwe wyniki - mówił prof. Tomasz Piskier z Katedry Biologicznych Podstaw Rolnictwa z Politechniki Koszalińskiej.

Bieżący rok pokazał, że gleba powinna być jak gąbka, aby miała potencjał gromadzenia wody. Celem działania powinno być zwiększanie porowatości kapilarnej. Substancja organiczna musi być wymieszana z całą glebą. Jednak spodnią warstwę roli powinno się spulchniać, ale nie wyciągać jej na wierzch. Chodzi o zbudowanie mocnego systemu korzeniowego, który będzie pobierał substancje pokarmowe z gleby.

Na temat uprawy bezorkowej z perspektywy dużych gospodarstw z południowej części Polski mówił Maciej Kolesiński regionalny przedstawiciel firmy Väderstad, wskazując różne rozwiązania techniczne.

oprac. jj
Fot. Józefowicz
Jan Józefowicz
Autor Artykułu:Jan Józefowicz Ekspert z zakresu maszyn rolniczych, wieloletni redaktor czasopism dla rolników, w tym top agrar Polska i Profi Profesjonalna Technika Rolnicza
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 06:02