StoryEditor

Rolnicy z UE kupują coraz więcej maszyn z Rosji

W minionym roku eksport rosyjskich maszyn rolniczych znacznie wzrósł. Przyczynili się do tego m.in. rolnicy z Unii Europejskiej. 
30.05.2018., 22:05h
Z danych rosyjskiego Związku Techniki Rolniczej (Rosspezmasch) wynika, że w 2017 roku wartość eksportu maszyn rolniczych wyniosła 7,9 miliarda rubli (102,7 mln euro). Oznacza to wzrost aż o 16% w stosunku do roku poprzedniego (2016) oraz aż o 36% do roku 2015. Według danych rosyjskiego urzędu statystycznego, głównymi odbiorcami produkowanych na wschodzie maszyn byli farmerzy z Unii Europejskiej, Mongolii oraz Kanady. Do wymienionych krajów wyeksportowano więcej ciągników, maszyn uprawowych oraz siewników. 

Zdaniem ekspertów, Rosjanie zawdzięczają poprawę sprzedaży zagranicznej głównie znaczącej poprawie jakości i zastosowaniu nowych linii technologicznych w fabrykach. Świadczą o tym nowe konstrukcje maszyn. Tylko w roku 2017 inżynierowie wprowadzili do produkcji seryjnej 150 nowych modeli. Jako inne źródło sukcesu wskazywana jest silna obecność rosyjskich producentów na zagranicznych targach branżowych oraz udział w misjach handlowych organizowanych przez Ministerstwo Handlu. Pomocna mogła być także „Strategia rozwoju eksportu w branży techniki rolniczej na lata 2020/2005” którą rosyjski rząd przyjął w sierpniu 2017 roku. Jej założeniem jest uzyskanie do roku 20...
Pozostało 29% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 05:38