StoryEditor

Schładzanie ziarna: jak to skutecznie i szybko zrobić?

Schładzanie ziarna w pierwszych dniach składowania ma ogromne znaczenie dla jakości ziaren. Obniżając temperaturę możliwie szybko znacząco zmniejszamy ryzyko wystąpienia szkodników. Jak w krótkim czasie dobrze schłodzić zboże?
07.08.2022., 18:08h

Magazynowanie 1300 ton ziarna w magazynie płaskim

Gdy schładzamy ziarno bezpośrednio po żniwach, w magazynie jest specyficzny zapach, w powietrzu unosi się zaduch – mówi Waldemar Pawlak z miejscowości Pruśce w woj. wielkopolskim. Rolnik wspólnie z synami Ernestem i Norbertem oraz ze swoim bratem Przemysławem prowadzą gospodarstwo o powierzchni niemal 600 ha. W największym magazynie płaskim przechowują co roku 1300 ton ziarna, głównie pszenicy i żyta. Kolejne kilkaset ton ziarna trafia do mniejszego magazynu, a także do trzech silosów, o pojemności 80 t każdy.

Waldemar Pawlak z synami Ernestem i Norbertem

Przechowanie ziarna w magazynie płaskim: zasady

– W magazynie o szerokości niemal 19 m ustawiamy w jednej linii trzy kominy wentylacyjne. Skrajne kominy stoją w odległości ok. 4 m od ścian, ale na mury sypiemy ziarno na wysokość maksymalnie do 2 m. Pomiędzy kominami wysokość pryzmy wynosi ok. 3 m – mówi Pawlak. Odległość 4 m od ściany to minimum, bo jak relacjonuje rolnik, musi mieć wystarczającą ilość miejsca do podgarniania ziarna ładowarką. Kolejny rząd kominów ustawiany jest w odległości ok. 6 m. W ich gospodarstwie od 10 lat wykorzystywane są stacjonarne kominy w...

Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 12:32