StoryEditor

Ponad 300 sklepów Kramp w 4 lata

Powered by Kramp to nowa koncepcja rolniczych sklepów przyszłości, które Kramp chce tworzyć wspólnie z lokalnymi przedsiębiorcami. 
01.08.2022., 06:08h
„Świat się zmienia i Kramp się zmienia” – takie przesłanie towarzyszyło spotkaniu firmy Kramp, na którym największy europejski dostawca części ogłosił nową wizję współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami zajmującymi się dystrybucją części zamiennych dla rolnictwa. Plan zakłada, że w ciągu 4 lat w Polsce ma powstać 300 sklepów pod szyldem Kramp. Od 2013 roku Kramp jest właścicielem marki Grene, która w Polsce ma 168 placówek handlowych.

Nowa wizja sklepów z częściami i akcesoriami rolniczymi kierowana jest do firm, z którymi Kramp już współpracuje, a także dla franczyzobiorców marki Grene
Nowa koncepcja rozwoju sklepów to odpowiedz na wyniki ankiet, które Kramp prowadził wśród rolników i przedsiębiorców, z którymi obecnie współpracuje oraz obserwacji zmieniającego się nieustannie otoczenia. Wynika z nich, że każdego dnia w Polsce wysyłanych jest 2 mln paczek, a ilość ta rośnie w lawinowym tempie i zwiększa każdego roku o ok. 20%. Właśnie w tym kierunku mają rozwijać się lokalne sklepy, które od Kramp mają otrzymać duże wsparcie w nowych technikach sprzedaży. Z roku na rok rośnie zainteresowanie zakupami przez Internet, w tym kierunku Kramp mocno chce rozwijać współpracę z lokalnymi dilerami. Jednak rolnictwo to wymagająca branża, gdzie bardzo często trzeba bezpośredniego kontaktu z fachowo przygotowanym sprzedawcą, który pokieruje rolnika na jaką część powinien się zdecydować. Ten kontakt będzie również możliwy podczas wizyty w sklepie lub przez telefon. 

Sieć sklepów Powered by Kramp ma być rozwijana z widoczną marką obecnego sklepu działającego na rynku lokalnym. Dostawca części przygotował dwa modele współpracy: PBK Diler (Powered by Kramp Diler) i PBK Partner. Pierwszy model dotyczy tzw. miękkiej współpracy, drugi model to bardziej zaawansowana współpraca z korzystnymi systemami finasowania skalpów i ich wyposażenia. 

Kramp ogłosił, ze chce tworzyć sklepy w nowej strategii z obecnymi franczyzobiorcami Grene. Dostawca części zakomunikował także, że będzie sprzedawał sklepy Grene, których jest właścicielem. Ważną informacją jest, że po niemal 20 latach funkcjonowania e-sklepu grene.pl przestanie on istnieć końcem br. roku. Witryna będzie cały czas działać, ale będzie kierować klientów indywidualnych do lokalnych firm, z którymi Kramp współpracuje.

Plany Kramp zakładają także utworzenie w krótkim czasie 5 flagowych centrów handlowych Powered by Kramp (centralna Polska, wschód, zachód, północ i południe Polski). Ma to być miejsce, gdzie lokalni dilerzy mogą zapoznać się z nową koncepcją sklepów i z markami poddostawców dostarczających części dla Kramp. Będą to także miejsca szkoleń dla firm, które zdecydują się na zacieśnienie współpracy z Kramp. Kramp zapowiedział, że pierwsze takie centrum handlowe zostanie otwarte w Polsce w I kwartale 2023 r.

Sieć sklepów Powered by Kramp to nie nowość. Ten model współpracy rozwijany jest już na zachodzie Europy. Do tej pory działa już ponad 340 sklepów, których średnie obroty wynoszą ok. 1 mln euro rocznie. 

Kramp posiada trzy własne marki części zamiennych. Pierwsza z nich to Kramp, której oferta obejmuje aż 56 ty. pozycji. Druga dobrze już rozpoznawalna w Polsce marka to GoPart, która oferuje 6 tys. produktów i ostatnia z nich to Farma oferująca ponad 600 produktów. Kramp zaznacza, że z roku na rok rośnie marża za sprzedaż tych marek produktów w terenie. 

Nowa koncepcja tworzenia sklepów ma być oparta na partnerstwie pomiędzy Kramp a lokalnym dilerami. Kramp będzie wspierać dilerów na każdym etapie tworzenia sklepów. Pierwszy krok to analiza potrzeb lokalnego rynku. Kolejna to dobór asortymentu do lokalnego rynku i projekt sklepu. Współpraca ma zapewniać zwiększenie obrotów dilera na lokalnym rynku.

Kramp to największy dostawca części zamiennych w Europie. Firma, która liczy już 70 lat w 2021 roku przekroczyła magiczną liczbę 1 miliarda euro obrotu. Kramp ma w Europie 11 centrów dystrybucyjnych części zmienne, jedno z nich mieści się w Modle Królewskiej pod Koninem. Na stanach magazynowych Kramp jest ponad 500 tys. pozycji różnych części. Dziennie w całej Europie Kramp realizuje aż 180 tys. zamówień. Kramp zatrudnia w Europie ponad 3 tys. pracowników.
Polska to bardzo ważny rynek dla Kramp, plasujemy się na 4 czwartym miejscu w Europie. W polskim oddziale Kramp zatrudnionych jest 550 osób. Na magazynie w Modle Królewskiej znajduje się ponad 86 tys. pozycji części zamiennych. Każdego dnia polski oddział Kramp realizuje ponad 1200 zamówień. Wszystkie części zamówione do godziny 18:00 będą dostarczone do lokalnych dilerów do godzin południowych następnego dnia. 
Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. kwiecień 2024 13:53