StoryEditor

Skandynawskie zmiany

Ważnych przetasowań na rynku sprzedaży maszyn rolniczych w Szwecji, Danii i Norwegii dokonał ostatnio koncern AGCO oraz Class.
22.10.2015., 10:10h

Gra toczy się wokół firmy Lantmännen, wiodącej spółdzielni rolniczej w północnej części Europy, zajmującej się produkcją pasz, żywności, bioenergii oraz techniką rolniczą. Akcjonariuszami przedsiębiorstwa, które zatrudnia 10 500 pracowników i uzyskuje obrót w wysokości 4 mld euro jest ok. 29 tysięcy szwedzkich rolników. 

Lantmännen zacieśnia dotychczasową współpracę z AGCO oferując dodatkowo całą gamę maszyn Fendt i Massey Ferguson, ograniczając jednak swój teren działania do Szwecji. Do tej pory firma dystrybuowała bowiem ciągniki Valtra w Szwecji, Danii i Norwegii. Celem wprowadzonej zmiany jest zapewnienie lepszego doradztwa i opieki serwisowej w Szwecji. Oprócz tego koncern z pewnością liczy na zwiększone zainteresowanie sprzętem chociażby ze strony rolników - udziałowców spółdzielni. Funkcję importera ciągników Valtra w Norwegii oraz Danii przejmą inne jednostki AGCO.

Lantmännen związany był dotychczas także z firmą Claas, reprezentując niemieckiego producenta na rynkach Danii, Szwecji oraz Norwegii, jednak zawiązanie przez spółdzielnię bliższej współpracy z AGCO i wycofanie z działalności handlowej w Norwegii i Danii sprawiło, że Claas musi przeorganizować swoją siatkę sprzedaży. Jak informuje Claas, obecnie prowadzone są działania mające na celu wzmocnienie pozycji mniejszych regionalnych dealerów, którzy w przyszłości mieliby przejąć część rynku. Umowa z firmą Lantmännen obowiązuje jednak do końca 2018 roku i w jej ramach prowadzony będzie m.in. serwis maszyn. beb

 

Fot. Beba

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 14:22