StoryEditor

Sprzedaż w pandemii, czyli kup dziś i przez rok nie myśl o spłacie

Wielu rolników wstrzymuje decyzje o inwestycjach w nowy sprzęt. Stoi za tym nie tylko gorsza koniunktura na rynkach, ale coraz bardziej dręcząca rolników kolejna susza. Firmy jednak nie składają broni, wychodząc naprzeciw problemom finansowym gospodarstw. 
14.05.2020., 23:05h

W ostatnim czasie nowymi ofertami finansowania zakupu maszyn pochwaliły się firmy John Deere oraz Lemken. Podstawową cechą obu programów jest odroczenie spłaty maszyny przynajmniej o 12 miesięcy. Zobaczmy, jak w szczegółach prezentują się oferty obu marek.

John Deere

– John Deere Financial proponuje nowe zasady finansowania ciągników serii 6, 7 i 8,. Wraz z początkiem maja rolnicy mogą zamawiać maszyny, a po ich odbiorze korzystać z nawet odroczenia spłaty kapitału nawet o 12 miesięcy. Dzięki temu spłatę zadłużenia będzie można rozpocząć nawet po żniwach 2021 kiedy zakładamy, że sytuacja będzie już bardziej stabilna – mówi Agnieszka Dziecielska, Sales Manager w John Deere Financial. W praktyce, do momentu odbioru ciągnika, rolnik nie ponosi żadnych kosztów. Dopiero odbierając maszynę, wpłaca 15% wkładu własnego (oprócz gotówki wkładem być może dotacja unijna lub oddana w rozliczeniu używana maszyna), a później przez 12 miesięcy spłaca jedynie odsetki.


john_deere_financial

Spłata pierwszej raty kapitałowo – odsetkowej rozpoczyna się dopiero w 13-tym miesiącu od odbioru ciągnika. Do wyboru jeden z trzech harmonogramów spłaty rat: miesięczny, kwartalny, półroczny. Maksymalnym okresem kredytu jest później 9 lat, czyli dodając 12 miesięcy karencji (kiedy płacimy tylko odsetki), klient otrzymuje możliwość finansowania na maksymalnie 10 lat.

John Deere podkreśla, że Od ponad dwóch lat rolnicy korzystają z tzw. oferty przedsezonowej John Deere, dzięki której mogą zakupić maszyny sezonowe (kombajny, opryskiwacze samojezdne, sieczkarnie), a spłatę rat rozpocząć nawet  18 miesięcy po odbiorze maszyny.

Lemken

– W 2019 roku podjęliśmy współpracę z bankiem Santander, aby zaoferować klientom atrakcyjne finansowania fabryczne na nasze produkty – mówi Marek Zieliński z firmy Lemken (z lewej). W ofercie są cztery różne finansowania: na rok, dwa lub trzy lata z oprocentowaniem 0% oraz czwarta oferta elastyczna, w której klient dobiera sobie parametry kredytu wg własnych potrzeb. Trudna sytuacja w branży rolniczej skłoniła firmę do zaproponowania kolejnego sposobu zakupu maszyn jeszcze w bieżącym sezonie, ale z roczną karencją spłaty.

Marek_Zielinski_Lemken_Tomasz_Orzechowski_Santander_Leasing

– Wspólnie z firmą Lemken przygotowaliśmy ofertę na okres czterech lat z rocznym odroczeniem spłaty. Klient nie płaci kapitału ani odsetek przez 12 miesięcy – mówi Tomasz Orzechowski z Santander Leasing (z prawej). Prowizja za udzielenie finansowania wynosi 500 zł, a oprocentowanie kredytu to 0,69% w skali roku. Jak zaznacza przedstawiciel banku Santander, wniosek o taką formę finansowania procedowany jest w trybie uproszczonym, czyli z minimalna ilością wymaganych dokumentów.

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 23:31