StoryEditor

Cała prawda o biopreparatach – najnowszy dodatek specjalny pt. Biopreparaty dla zdrowych roślin i wysokich plonów

Biologiczne środki ochrony roślin, biostymulatory, wspomagacze roślinne, użyźniacze, algi, aminokwasy, drożdże, mikoryza, szczepionki i cała grupa produktów pod wspólną nazwą biopreparatów – u jednych budzi zachwyt, u innych sceptycyzm, a jeszcze inni omijają temat szerokim łukiem. Czym są te produkty?
25.06.2024., 13:18h

Nie sposób wrzucić wszystkich ww. produktów do jednego koszyka pod względem działania czy zawartych w nich substancji. Jedną wspólną ich cechą jest boom rynkowy. Jednak, aby umiejętnie je stosować, odnieść z ich użycia korzyść i nie zaszkodzić glebie i roślinom trzeba dokładnie je poznać.

Niestety sam rynek nie przychodzi nam z pomocą. Produkty są zachwalane przez producentów i dystrybutorów za pomocą, tajemniczych haseł, które mają wywołać uczucie, że pochodzą one z zaawansowanej technologii i działają na skomplikowane, ale ważne procesy życiowe roślin. Tymczasem trudne zjawiska trzeba tłumaczyć w prosty sposób. Aby zapewnić skuteczność biopreparatów i efektywność ekonomiczną po ich zastosowaniu trzeba wiedzieć, co i czym chcemy poprawić. Dlatego postaraliśmy się na początek podzielić biopreparaty pod dwoma względami:

  • z uwagi na ich skład, np. zwierające bakterie, grzyby, substancje pochodzenia naturalnego i sztucznego czy mieszaniny różnych składników itd.;
  • pod względem przeznaczenia, czyli na biologiczne środki ochrony roślin, biostymulatory, szczepionki o różnym przeznaczeniu itd.

Z tego podziału wychodzimy do konkretnych zaleceń i zasad stosowania. Podział ten, a także ww. zasady stosowania, a również warunki jakie trzeba stworzyć do ich skutecznego działania zawarty jest w najnowszym dodatku top agrar Polska pt. Biopreparaty dla zdrowych roślin i wysokich plonów.

Dodatek dostępny jest już od wczoraj na stronie agrarsklep.pl w cenie jedynie 35 zł dla prenumeratorów lub 65 zł dla pozostałych osób.

O czym dowiecie się z dodatku Ekstra? Oto list najważniejszych zagadnień poruszanych na 92 stonach dodatku:

Czym są biopreparaty?

  • Jak rozwija się rynek biopreparatów?
  • Biologiczne środki ochrony roślin i zasady ich stosowania, a także zalecenia dla upraw rolniczych.
  • Biostymulatory, w tym zawierające wyciągi z alg, aminokwasy czy drożdże.
  • Szczepionki doglebowe udostępniające składniki pokarmowe, wiążące azot, mineralizujące substancję organiczną.
  • Szczepionki do roślin bobowatych i zasady ich stosowania.
  • Tajemnice mikoryzy.
  • Oferta rynkowa różnych typów biopreparatów.

tcz

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. lipiec 2024 05:52