StoryEditor

Wyjątkowe Dni Pola Innvigo w Urbanowicach

Firma Innvigo 20 czerwca zorganizowała Dni Pola, w których nie tylko uczestniczyli polscy rolnicy, ale i zagraniczni goście. Wszyscy mieli okazję zobaczyć poletka doświadczalne, na których zaprezentowano rozwiązania w ochronie zbóż, rzepaku kukurydzy, a także w słoneczniku. Jednym z punktów wydarzenia był również pokaz oprysku wykonany przez autonomicznego robota firmy Unia.
21.06.2024., 15:17h

Kolejna edycja Dni Pola Innvigo została zorganizowana 20 czerwca br. w Urbanowicach w województwie opolskim. W czasie spotkania rolnicy mieli niesamowitą okazję zapoznać się z technologiami i rekomendacjami firmy.

image
Dni Pola Innvigo
FOTO: Bernat Patrycja

Na platformie doświadczalnej zaprezentowane zostały poletka, na których można było zobaczyć na własne oczy efekty zastosowanych rozwiązań Innvigo.

image
Dni Pola Innvigo
FOTO: Bernat Patrycja

Na terenie wydarzenia znajdował się także namiot diagnostyczny, w którym odbył się panel ekspercki, dotyczący zmian w spektrum patogenów atakujących zboża oraz rzepak.

Technologia Innvigo w zbożach

Gospodarzem doświadczeń na pszenicy ozimej był Marcin Bystroński, Menedżer ds. upraw rolniczych.

Zaprezentował zarówno wiosenne i jesienne rozwiązania herbicydowe oraz efekty ochrony fungicydowej. Warto zwrócić uwagę na jesienną ochronę zbóż, tutaj sprawdzi się preparat Cezaro 754 S.C., który składa się z następujących substancji czynnych:

 • flufenacet,
 • diflufenikan,
 • florasulam,

oraz Trivino 599,5 S.C.:

 • diflufenikan,
 • flufenacet,
 • penoksulam.

Oba preparaty zostały wprowadzone do oferty firmy w ubiegłym roku.

Rekomendacja na wiosnę to Fundamentum 700 WG (tribenuron metylowy, metsulfuron metylowy, florasulam). Natomiast w doświadczeniach fungicydowych wysoką skutecznością wykazały się technologie oparte na środkach Kier 450 SC (azoksystrobina, difenokonazol, tebukonazol) oraz Gavial 375 SC (protiokonazol, azoksystrobina), który jest jedną z ostatnich nowości INNVIGO.

Technologia Innvigo w rzepaku ozimym

Technologię w rzepaku ozimym zaprezentował Michał Filipowski, Menedżer ds. upraw Innvigo. Na kwaterach herbicydowych można było oglądać rozwiązania

 • doglebowe,
 • nalistne i sekwencyjne.

Bardzo dobrze chwastami poradziła sobie technologia oparta na preparatach doglebowych:

 • Mezzo 500 SC (metazachlor),
 • Boa/Efector 360 CS (chlomazon),
 • i Baristo 500 SC (napropamid).

Wyróżnić trzeba również zabieg powschodowy wykonany za pomocą środków Major 300 SL (chlopyralid) i Zorro/Pikas 300 SL (pikloram).

Jeżeli chodzi o technologię dwuzabiegową, Innigo poleca: 

 • Mepik 300 SL (chlorek mepikwatu),
 •  X-Met 100 SL (metkonazol),
 • Dafne/Porter 250 EC (difenokonazol) z Bukatem/Ambrossio 500 SC (tebukonazol) lub X-Metem 100 SL.
 • Natomiast w ochronie okołokwitnieniowej zabiegi z azoksystrobiną i z użyciem fungicydu Gavial 375 SC.

Ochrona insektycydowa polecana przez Michała Filipowskiego to acetamipryd w połączeniu z deltametryną, czyli Los Ovados 200 SE i Delmetros/Koron 100 SC.

Technologia Innvigo w kukurydzy

Na poletkach z kukurydzą można było posłuchać Tomasza Przybylskiego, Menedżera ds. upraw rolniczych, który zaprezentował doświadczenia z użyciem preparatów kompletnych, jak i wybranych kombinacji. W tegorocznym przebiegu pogody w kukurydzy najbardziej sprawdził się

 • doglebowy herbicyd Metodus 650 WG (izoksaflutol, mezotrion i terbutylazyna),
 • a w fazie 3-4 liści powschodowy Henik/Nixon 50 SG (nikosulfuron).

Nie tylko główne uprawy polowe, a i słonecznik

W czasie pokazów można było także zobaczyć efekty wybranych zabiegów w uprawie słonecznika oraz soi. Z preparatów polecanych dla plantatorów, Jacek Kozłowski, R&D Specialist poleca Amstaf 800 EC (prosulfokarb), czyli herbicyd przeznaczony do zastosowań doglebowych i nalistnych.

Pokazy nie tylko dla polskich rolników

W Dniach Pola Innvigo mieli okazję zabrać udział goście z Czech m.in. pracownicy tamtejszego oddziały firmy, a także ich klienci. W Czechach najpopularniejsze uprawy to zboża i rzepak, a ostatnio na znaczeniu zyskuje uprawa kukurydzy.

Unia i autonomiczny robot

Partnerem spotkania były przedsiębiorstwa Unia – krajowy producent maszyn rolniczych oraz Saatbau Polska – dystrybutor kwalifikowanego materiału siewnego.

Podczas wydarzenia można było uczestniczyć w pokazie polskiego robota, który tym razem zajął się opryskiem kukurydzy.

Bernat Patrycja

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 08:37