StoryEditor

Rolnicy obniżają emisje w Europie dzięki współpracy ADM i Bayer

Rolnicy osiągają niższy poziom emisji gazów cieplarnianych dzięki nowej współpracy w zakresie rolnictwa regeneratywnego w Europie.
21.06.2024., 08:15h

ADM i Bayer ogłosiły rozszerzenie współpracy, której celem jest wsparcie rolników w Europie we wdrażaniu praktyk rolnictwa regeneratywnego. Nowe działania mają na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i poprawę zdrowia gleby.

Wspólne badanie i jego wyniki

W zeszłym roku ADM i Bayer przeprowadziły badanie, aby ocenić wpływ praktyk rolnictwa regeneratywnego na środowisko. W badaniu wzięli udział rolnicy uprawiających rzepak ozimy na około 9 tysięcy hektarów w Polsce. Wyniki były obiecujące – zastosowanie przynajmniej jednej regeneratywnej praktyki rolniczej pozwoliło na redukcję emisji o 15% w porównaniu do uprawy konwencjonalnej.

Zobacz też: Innowacje w rolnictwie: Bayer testuje system GenAI

Rozszerzenie programu na nowe uprawy i regiony

W ramach rozszerzenia programu ADM i Bayer planują objąć większy zakres roślin uprawnych, takich jak kukurydza, pszenica i jęczmień, oraz rozszerzyć działania na całą Europę Wschodnią. Rolnicy uczestniczący w programie otrzymają wsparcie finansowe i techniczne w zakresie wdrażania regeneratywnych praktyk rolniczych, takich jak:

  • ograniczenie orki,
  • uprawy okrywowe,
  • wsiewki,
  • zarządzanie składnikami odżywczymi,
  • wykorzystanie materii organicznej/obornika,
  • płodozmian.

Finansowe wsparcie i technologie

ADM oferuje rolnikom wynagrodzenie za każdy kwalifikowalny hektar upraw, który zostanie zmierzony i zweryfikowany przy pomocy technologii cyfrowej Bayer oraz platformy Sandy od Trinity Agtech. Ta platforma zapewnia łatwe w użyciu narzędzie do monitorowania praktyk rolniczych, wspierając jednocześnie wysokie standardy rynkowe.

Wsparcie agronomiczne i partnerskie uczenie się

Oprócz wsparcia finansowego rolnicy otrzymają wsparcie agronomiczne od ekspertów. Indywidualne plany rozwoju upraw będą tworzone wspólnie z agronomami, którzy odwiedzą gospodarstwa i pomogą dostosować praktyki do lokalnych warunków. Program zakłada również wymianę doświadczeń między rolnikami, co ma na celu wspólne uczenie się i doskonalenie stosowanych praktyk.

Co o tym myślą rolnicy, którzy zabrali udział w programie ADM i Bayer? 

Karol Pietnoczka, rolnik z województwa zachodniopomorskiego, od 15 lat stosuje praktyki rolnictwa regeneratywnego. 

- Cały czas coś ulepszamy. Testujemy najpierw na mniejszej powierzchni i na podstawie rezultatów decydujemy o wdrożeniu na większym areale – mówił Pietnoczka. Dzięki tym działaniom jego gospodarstwo osiągnęło niższy ślad węglowy.

Inny rolnik z województwa warmińsko-mazurskiego uważa, że praktyki rolnictwa regeneratywnego są opłacalne. 

- Muszą być one jednak dobrze zrównoważone z innymi praktykami rolniczymi, by w skali całego gospodarstwa osiągnąć sukces – stwierdził Piotr Hulanicki.

Współpraca dwóch gigantów branży

Jak stwierdził Candy Siekmann, dyrektor działu Climate Smart Agriculture Origination w ADM, rolnictwo regeneratywne jest kluczowe dla zrównoważonego rozwoju i dekarbonizacji. 

- Wprowadzanie programu rolnictwa regeneratywnego w Polsce to kolejny ekscytujący etap w naszych wysiłkach – powiedział Siekmann.

Badania wewnętrzne ADM pokazują, że większość konsumentów preferuje marki stosujące praktyki regeneratywne. Współpraca z Bayer ma wesprzeć rolników w tworzeniu bardziej zrównoważonego łańcucha dostaw o mniejszym śladzie węglowym.

image

Nowości firmy Bayer: zintegrowana ochrona rzepaku i ochrona herbicydowa kukurydzy [VIDEO]

Ogromne znaczenie współpracy dwóch gigantówADM i Bayer – w Europie podkreślił także Lionnel Alexandre, dyrektor działu redukcji emisji w Bayer w regionie EMEA. 

- Pokazuje, jak istotne jest budowanie silnego podejścia opartego na łańcuchu wartości, gdzie wszyscy grają do jednej bramki – podsumował Alexandre.

Bayer łączy zaawansowaną naukę cyfrową i zdolności agronomiczne, aby wspierać projekty rolnictwa regeneratywnego na najwyższym poziomie.

Oprac. mkh

Fot. Torben Åndahl

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. lipiec 2024 05:46