Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Chiny: kolejny krok w kierunku upraw modyfikowanych genetycznie

Obrazek

Chiński resort rolnictwa opublikował przepisy dla wprowadzenia herbicydów stosowanych w uprawach modyfikowanych genetycznie. To kolejny krok w kierunku szerokiego wykorzystania roślin GM.

Aneta Lewandowska6 grudnia 2021, 13:42

Chiny opublikowały w ubiegłym tygodniu projekt przepisów określających wymagania, jakie muszą spełniać herbicydy, żeby zostały zarejestrowane do użycia. Mowa o środkach stosowanych w uprawach modyfikowanych genetycznie (GM).

To kolejny znak, że chiński resort rolnictwa podejmuje kroki w celu umożliwienia szerokiego wykorzystania technologii modyfikacji genetycznych w rodzimym rolnictwie.

Zielone światło

Wymagania, konieczne do uzyskania rejestracji herbicydów, obejmują wytyczne dotyczące badań na temat skuteczności środków stosowanych w uprawie kukurydzy i soi, tolerujących herbicydy.

To nie jedyne złagodzenie przepisów dotyczących stosowania roślin GM w ostatnim czasie. Zgodnie z oświadczeniem zamieszczonym na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Spraw Wsi Chin, w ubiegłym miesiącu Chińczycy opracowali nowe zasady, które określają wymagania dotyczące włączenia cechy „modyfikowane genetycznie” do konwencjonalnych odmian nasion. Branża nasienna i rolnicy postrzegają to jako ważny krok w kierunku wydania zielonego światła na komercyjną produkcję kukurydzy modyfikowanej genetycznie.

W związku z tym, że jest to dopiero projekt przepisów, zasady dotyczące herbicydów chińscy rolnicy i branżowcy mogą komentować do końca roku – 31 grudnia.

Nie dla GMO, ale…

Obecnie w Chinach brak jest zezwolenia na sadzenie lub wysiew jakichkolwiek odmian modyfikowanych genetycznie głównych roślin paszowych lub spożywczych. Co ciekawe, to jednak większość bawełny, uprawianej w tym kraju, to bawełna modyfikowana genetycznie.

Jak wynika z badań, komercjalizacja bawełny GM spowodowała przed laty zamieszanie na rynku. Rolnicy początkowo odnieśli korzyści wynikające z procesu modernizacji, ale w kolejnych latach ponieśli straty z powodu nadmiernej prywatyzacji rynku nasion. Jak zaznaczają autorzy badań, wprowadzanie restrukturyzacji rynku nasiennego wymaga odgórnych regulacji.

Według największego w historii badania naukowego, dotyczącego wpływu wprowadzenia do użytku bawełny GM, Chiny doświadczyły znacznego i trwałego zmniejszenia zużycia pestycydów. Redukcja pestycydów w chińskich uprawach bawełny jest najwyższym priorytetem, ponieważ Chiny są największym producentem bawełny na świecie, zużywającym cztery razy więcej pestycydów (w tonach aktywnych składników) niż Stany Zjednoczone.

W przeciwieństwie do bawełny uprawianej w Indiach i Stanach Zjednoczonych, opracowanej przez Monsanto, chińska bawełna została wyprodukowana w rządowych laboratoriach badawczych w Chińskiej Akademii Nauk Rolniczych.

Jako jeden z największych producentów na świecie, Chiny mogą w pozytywny sposób przyczynić się do zmiany wizerunku upraw GMO, które – pomimo przytłaczającej ilości badań naukowych, potwierdzających ich zalety – nadal są krytykowane i atakowane.

al na podst. Reuters, Alliance For Science
fot. pixabayPicture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)