StoryEditor

Cyfrowa i nie tylko. Syngenta - stawia na rozwój rolnictwa cyfrowego i precyzyjnego

Syngenta stawia na rozwój rolnictwa cyfrowego i precyzyjnego, które ma wspierać rolników w dostosowywaniu się do wymogów Europejskiego Zielonego Ładu. Spodziewaliśmy się narzędzia cyfrowego do zarządzania gospodarstwem w ofercie Syngenty, ale zaskoczeniem była zupełnie nowa oferta – nieoczywista dla koncernu znanego z dostarczania środków ochrony roślin i materiału siewnego, a mianowicie usługa skanowania gleby.
01.03.2023., 16:03h
— Z wielu źródeł wynika, że będzie nam brakować ok. 600 mln ha gruntów, aby wykarmić 8 mld ludzi. Do 2050 r. powinniśmy uzyskać dwukrotny wzrost produkcji żywności — mówił podczas konferencji prasowej Dariusz Sip, Dyrektor Działu Środków Ochrony Roślin i Prezes Zarządu Syngenta Polska. 

— Niestety, zmiany klimatu nie ułatwiają tego zadania. Rolnictwo nie tylko musi zwiększyć tym samym poziom plonowania, ale także zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych (rolnictwo generuje 24% CO2) i dążyć do przywrócenia naturalnych ekosystemów — przekonywała Sylwia Kańtoch, Dyrektorka Działu Nasion.

Będzie to wyzwanie dla rolnictwa w Europie. W Unii Europejskiej mamy do dyspozycji 170 mln ha gruntów rolnych, z czego 95 mln ha gruntów ornych. W UE mamy 10 mln gospodarstw rolnych, z czego 2/3 ma powierzchnię poniżej 5 ha. 


Zespół Syngenta Polska.

— Udział rolnictwa w PKB w UE wynosi ok. 170 mld euro (ok. 1-2%). Rolnictwo w UE ma bardzo długą historię i tradycje, ale jest także bardzo wspierane i regulowane. Rolników czeka w przyszłości wiele wyzwań, z niektórymi już się zmagają, jak choćby usuwanie wielu substancji czynnych. Odpowiedzią na te wyzwania jest m.in. rolnictwo regeneracyjne i rozwój technologii cyfrowych, które znalazły się w centrum uwagi Syngenty. Stawiamy na narzędzia i usługi, które pomogą zarządzać gospodarstwami w sposób bardziej efektywny i zrównoważonych — mówił Dariusz Sip. 

System do zarządzania gospodarstwem  - Cropwise Operations

Jednym z rozwiązań cyfrowych mających ułatwić prowadzenie gospodarstwa jest platforma Cropwise Operations. Jest to kompleksowy system do zarządzania gospodarstwem, który umożliwia zdalne monitorowanie pól przy pomocy danych satelitarnych, prowadzenie dokumentacji pola, integrację z innymi systemami (ERP, SAP) i urządzeniami, jak np. stacje pogodowe, maszyny rolnicze. 

— System w czasie rzeczywistym informuje o warunkach panujących na polach i stanie upraw poprzez określenie poziomu wegetacji i identyfikację obszarów problematycznych. Wszystkie informacje o gospodarstwie można eksportować, m.in. w formie arkuszy kalkulacyjnych Microsoft Excel — podkreślał Dmytro Shemet, CEO Cropwise Operations. 

Platforma składa się z trzech głównych modułów, tj. zdrowie upraw, agrooperacje i telematyka.
— Dostępny na platformie moduł telematyki umożliwia integrację z systemem monitorowania transportu i pozwala kontrolować wszystkie maszyny pracujące na polach, efektywność wykonywanej pracy, planować zadania dla każdej maszyny z osobna, a także otrzymywać automatyczne alerty w sytuacjach takich jak praca maszyny bez przydzielonego zadania, przekroczenie prędkości, utrata sygnału GPS — mówił Dominik Szymborski, ekspert Syngenty ds. rolnictwa cyfrowego. Planujemy udostępnienie rolnikom tej platformy już w tym sezonie. 

Cropwise Seed Selector - odmiana kukurydzy skrojona na miarę

Kolejnym narzędziem cyfrowym oferowanym przez Syngentę, a mającym ułatwić pracę i podejmowanie decyzji rolnikom przy wyborze odmiany kukurydzy, ma być Seed Selector. 

— Narzędzie opiera się na kilku bazach danych, a jedną z nich są wyniki doświadczeń polowych. Zgromadzono dotychczas wyniki z ponad 22 tys. doświadczeń oraz 251 tys. obserwacji w całej Europie. Narzędzie Seed Selector wykorzystuje także historyczne dane pogodowe z ostatniego 20-lecia i satelitarną analizę danych glebowych. Na tej podstawie można uzyskać informację o rekomendowanej odmianie kukurydzy firmy Syngenta, doapsowanej do warunków klimatyczno-glebowych danego stanowiska — mówił Łukasz Bojkowski, Dyrektor Marketingu Działu Nasion. Finalnie uzyskujemy także informację o rekomendowanej obsadzie. W tym sezonie narzędzie to będzie można przetestować kontaktując się z doradcami ds. nasion Syngenta, a od przyszłego ma być dostępne dla rolników.

Gleba bez tajemnic - Interra Scan

Wprawdzie już jesienią zeszłego roku firma Syngenta informowała o zupełnie nowym obszarze i segmencie usług, ale nie znaliśmy jeszcze wtedy wielu szczegółów. Usługa skanowania gleby w wydaniu koncernu chemicznego jest ciekawym eksperymentem.  

— Od tego sezonu oferujemy usługę Interra Scan opartą na nowej technologii skanowania gleby. Technologia ta uwzględniająca aż 800 punktów referencyjnych na hektar zapisanych w 25 mapach. Skaner Soil Optix wykrywa promieniowanie gamma. Urządzenie emisję izotopów naturalnie występujących w glebie. Kalibracja narzędzia odbywa się za pomocą prób glebowych co 2,5-3,2 ha — mówił Mark Hall, Dyrektor ds. Rolnictwa Zrównoważonego w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie. 

Analizujemy glebę pod kątem zawartości makro- i mikroskładników, pH, właściwości takich, jak skład granulometryczny czy zawartość próchnicy, oraz dodatkowych parametrów, tj. zdolność wymiany kationów czy zawartość węgla organicznego i aktywnego. Ten ostatni parametr jest niezwykle istotny w przypadku kredytów węglowych, które po wprowadzeniu zharmonizowanej na poziomie Unii Europejskiej metodologii i certyfikacji handlu kredytami węglowymi staną się istotnym elementem rolnictwa —  dodała Katarzyna Łapińska, menadżerka ds. Marketingu. Wszystkie funkcje Interra Scan dostępne są na specjalnej platformie, która umożliwia użytkownikom łatwe dopasowanie map i zaleceń do indywidualnych potrzeb. Kolejną zaletą platformy jest kompatybilność map wygenerowanych w Interra Scan z większością maszyn dostępnych na rynku. 

—  Urządzenie analizuje zawartość takich składników w glebie, jak: P, K, Mg (analiza podstawowa). Wyniki dotyczące zasobności gleby w składniki pokarmowe podawane są w mg/100g gleby. Analize można rozszerzyć o Ca, S oraz zawartość mikroelementów: Mo, B, Cu, Fe, Zn – wyjaśniała Katarzyna Łapińska. Jak na razie nie uzyskamy informacji o zasobności gleby w azot (N). 
Usługa będzie dostępna w 5 pakietach:
  • Standard 9,
  • Standard 11,
  • Standard Carbon 13,
  • Premium 20 oraz Premium Carbon 25. Jak na razie firma Syngenta nie ujawniła jeszcze cen pakietów. 
Dzień po spotkaniu prasowym odbyła się konferencja Cropwise Camp, która zgromadziła blisko 400 rolników z Polski i zagranicy oraz wielu przedstawicieli branży rolnej. Wśród uczestników nie zabrakło partnerów Cropwise Operations, i takich firm jak AgroWe, Centrum Usług Dronowych, John Deere, Kverneland, Metos Polska, New Holland, SAS, Vantage Polska.
Fot. Walerowska, Jakubek
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 12:57