Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Czy gryzonie niszczące uprawy będą w tym roku problemem?

Obrazek

Gryzonie polne, popularnie nazywane myszami, są najczęściej reprezentowane w naszych warunkach przez nornika polnego. Pamiętamy doskonale sytuację z 2020 r., kiedy na południu Polski miała miejsce gradacja tych szkodników.  Czy w tym roku również będą znacznym zagrożeniem?

Tomasz Czubiński22 lutego 2023, 15:00

Jeden z naszych czytelników zaobserwował zimą dużą liczbę nor gryzoni. Czy w tym roku mogą być one znacznym zagrożeniem dla upraw?

Występowanie nornika, możemy określić na postawie jego obecności w Czechach

Gryzonie polne, popularnie nazywane myszami, są najczęściej reprezentowane w naszych warunkach przez nornika polnego.
Pamiętamy doskonale sytuację z 2020 r., kiedy na południu Polski miała miejsce gradacja tych szkodników. Przez analogię do sytuacji sprzed trzech lat można wyciągnąć wnioski na temat ryzyka w Polsce na podstawie występowania nornika w Czechach.

  • W pierwszej połowie stycznia obserwowano przy granicy z Polską (powiaty leżące bezpośrednio przy granicy) znaczne szkody, wyrządzane przez nornika, zarówno w 4 punktach stałej obserwacji oraz w 9 miejscach zgłaszanych przez rolników.
  • Ponadto w 6 stałych punktach i w 12 zgłoszonych stwierdzono nornika, na razie na bezpiecznym poziomie. Same liczby niewiele mówią, ale w zestawieniu z drugą połową minionego roku, kiedy były one dwukrotnie wyższe, świadczy to, że w ciągu pierwszych dwóch tygodni br. populacja gryzoni rośnie.
Czytaj także: Gryzonie przenoszą się na uprawy ziemniaka

Nie wiadomo na razie, czy pojawi się ich więcej i nie nastąpi załamanie jej wzrostu, ale trzeba być czujnym. Do zwalczania gryzoni na polach najlepsze są metody biologiczne w postaci stwarzania miejsc dla ptaków drapieżnych.


Picture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ten artykuł pochodzi z wydania 02/2023

czytaj więcej

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)