StoryEditor

Czy warto ryzykować i stosować podrabiane środki ochrony roślin?

Zdarza się, że w gospodarstwie pojawi się tańsza, podróbka środków ochrony roślin. Jej zastosowanie może być ryzykowne, zarówno dla zdrowia roślin, ale i nas samych. Nie bez przyczyny badania certyfikowanych ŚOR trwają latami. 
07.04.2021., 17:04h
Czy warto kupić tańszy produkt, tylko dlatego, że wydamy na niego mniej pieniędzy, ale pochodzi z niepewnego źródła, a jego zastosowanie jest ryzykowne? Rolnicy, którym stale rosną koszty produkcji codziennie myślą, jak zatrzymać pieniądze w gospodarstwie. Oczywiście starannie planują wydatki i kolejne inwestycje, nowoczesne maszyny czy budynki, ale również nowe technologie produkcji ochrony i nawożenia. Za tymi ostatnimi stoją lata badań, testów i ogromne nakłady finansowe – by dostarczać produkty jak najlepiej dopasowane do potrzeb konkretnych upraw. Przetestowane i sprawdzone dadzą korzyści w postaci wyższych, lepszej jakości zbiorów. Jednak zdarzyć się może, że w gospodarstwie pojawi się tańszy zamiennik, a razem z nim pytanie – czy warto ryzykować? 

Podróbki są w każdej branży


Niektóre z nich są po prostu tańsze i gorszej jakości, ale nie szkodzą zdrowiu, w przypadku podróbek środków ochrony roślin może być inaczej. Podróbki kuszą dużo niższą od oryginału ceną, opakowanie wygląda bardzo podobnie, ale etykieta jest w innym języku np. rosyjskim. Największą niewiadomą jest jednak to, co w tym opakowaniu się znajduje, przez co ryzykujemy jakość i przyszłość swoich plonów, ale przede wszystkim narażamy siebie i innych na ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia. 

Tracimy kilka razy


Warto zdawać sobie sprawę z tego, jakie ryzyko niesie ze sobą zarówno zakup jak i zastosowanie nielegalnego preparatu. Na takim zakupie traci budżet państwa, bo transakcje nie są nigdzie rejestrowane, w przypadku ewentualnych reklamacji czy problemów nie ma się do kogo w tej sprawie zwrócić. Traci także plantacja i rolnik – plony mogą być niższe, niekiedy uprawy są całkiem zniszczone. Takie środki ponadto mogą być niebezpieczne podczas zastosowania oraz w powstałym produkcie. 

Corteva Agriscience Poland jako członek Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin aktywnie uczestniczy w kampaniach informacyjnych których celem jest informowanie o skutkach stosowania nielegalnych środków ochrony roślin. W roku 2021 PSOR wspólnie z  PIORIN i KAS uruchomiły kolejny projekt edukacyjny skierowany do rolników pod nazwą „Kupując podróbki tracisz wiele razy”. Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie www.bezpiecznauprawa.org/kampania

oprac. dkol na podst. Corteva Agriscience Poland
fot. bezpiecznauprawa.org/kampania
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 18:38